Experti se shodují
Český bankovní sektor se za patnáct let stal větším a stabilnějším
01.02.2015 18:23
Český bankovní sektor se za posledních patnáct let, kdy padlo rozhodnutí o privatizaci České spořitelny, stal větším, opatrnějším a stabilnějším. Banky se staly komunikativnějšími, flexibilnějšími a významně začaly využívat moderní technologie. Převážná většina z nich je stále v rukou zahraničních vlastníků. Shodli se na tom experti.
Počet velkých bank je stabilní, zvýšil se ale počet středně velkých bank a poboček zahraničních bank, ubylo malých bank, řekl hlavní ekonom poradenské firmy Deloitte David Marek. Kromě dvou výjimek - Fio Banky a Air Bank - jsou všechny retailové banky vlastněné zahraničními matkami či zde působí jen pobočky zahraničních bank. Klienti to zatím nerozlišují, respektive to pro ně není důležité, dodal provozoval serveru bankovnipoplatky.com Patrik Nacher.
Celkový objem aktiv bank v roce 2000 dosahoval podle Marka 121 procent HDP, v následujících letech se ovšem banky musely vyrovnat s velkým objemem špatných úvěrů a jejich bilance se snížily. Od roku 2007 význam bank v ekonomice opět roste a loni objem aktiv dosáhl 126 procent HDP. Primárním zdrojem růstu bilance bank na straně aktiv jsou úvěry a investice do dluhopisů. Na straně pasiv jde především o zvýšení objemu klientských vkladů.
Ve srovnání s vyspělými zeměmi je tuzemský bankovní sektor stále relativně malý a nerozvinutý. Například v Německu a Rakousku dosahuje bilance bank v poměru k HDP 300 procent, ve Francii 390 procent a ve Velké Británii, která patří mezi globální finanční centra, přesahuje 600 procent.
V posledních letech začal přesun klientů od velkých bank k menším. Podíl takzvané velké trojky (ČS, Komerční banka a ČSOB) se postupně snižuje tak, jak přicházejí nové banky, jejichž tržní podíl se pomalu zvyšuje, připomněl Nacher. V absolutních číslech je rozdíl zatím stále obrovský, ale třeba v meziročních nárůstech úvěrů či vkladů jsou velké rozdíly mezi bankami velkými (v procentech) a malými (v desítkách procent). "Za posledních několik let přešlo k novým bankám přes 1,5 milionu klientů, což je na naše poměry zajímavé číslo," upozornil.
Menší banky lákají klienty velkých bank na nízké až nulové poplatky za vedení běžného i spořicího účtu a možnost kompletního servisu přes internet, doplnil analytik Broker Consulting Martin Novák. Zároveň plošně klesají poplatky za služby a zlepšuje se kvalita servisu. Zajímavým trendem posledních deseti let je podle něj to, že do vedení velkých bank začínají pronikat Češi. Vrcholový a střední management tak již není doménou cizinců z centrály mateřské společnosti.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.