Český průmysl skla, bižuterie a keramiky patří i přes výrazný úbytek pracovníků k nejsilnějším v Evropské unii. Víc lidí obor zaměstnává snad jen ve Francii a Polsku, řekl předseda Odborového svazu zaměstnanců sklářského, keramického, bižuterního průmyslu a porcelánu Vladimír Kubinec. V zemích Evropské unie odvětví zaměstnává kolem 200 tisíc lidí, více než pětina z toho pracuje v Česku.
Ještě před 30 lety zaměstnávaly české a slovenské podniky v tomto oboru přes sto tisíc lidí a všichni byli členy odborové organizace. V současné době má odborový svaz zhruba 5500 členů. "Před ekonomickou krizí v roce 2008 jsme měli zhruba 13 tisíc členů, při krizi jsme během jednoho roku ztratili polovinu členské základny, zaniklo skoro 40 procent pracovních míst v okruhu naší působnosti. Od té doby se ale držíme na stabilní úrovni," doplnil Kubinec, který v čele svazu stojí už přes dvacet let.
Odborový svaz zaměstnanců sklářského, keramického, bižuterního průmyslu a porcelánu dnes působí zhruba ve 40 podnicích, kde je v odborech kolem 37 procent zaměstnanců. "To nemá žádný jiný odborový svaz v průmyslu. Před námi jsou jen horníci," řekl Kubinec. I díky tomu se podle něj daří vyjednat pro zaměstnance velmi dobré podmínky, za posledních šest let se mzdy ve sklářství podařilo zvýšit zhruba o 16 procent nad úroveň inflace. Přesto jsou stále mzdy ve sklářském průmyslu pod celostátním průměrem.
Za jeden z největších úspěchů svazu považuje Kubinec záchranu sklárny v Květné na Uherskohradišťsku. Odbory ji v roce 2002 koupily, a zachránily tak práci pro 250 lidí. O dva roky později svaz svůj podíl ve firmě prodal, podnik však vyrábí dál. Za úspěch považuje také pomoc, kterou dokázaly odbory poskytnout sklářům v době ekonomické krize, kdy zkrachovala sklářská skupina Bohemia Crystalex Trading a sesterská Porcela Plus. O práci tehdy přišlo šest tisíc lidí. "Podařilo se nám prosadit novelu zákona o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti firmy a vymoci jim náhrady mezd i dar od státu dohromady 335 milionů korun," dodal Kubinec.