Společnost ČEZ Energo dokončila v Horním Slavkově výstavbu dvou kogeneračních jednotek. Stojí v sousedství městské kotelny v Hornově ulici a každá má tepelný i elektrický výkon 20 MW. Společnost to sdělila ČTK.
Podle starosty Horního Slavkova Alexandra Tereka (nez.) se investicí ČEZ Energo modernizuje městský systém zásobování teplem. "Můžeme nejen stabilizovat do budoucna jeho ceny, ale zajistíme si také ekologicky šetrný teplárenský zdroj," uvedl Terek. "Investorem je ČEZ Energo, které bude kogenerační jednotky provozovat. Vyrobené teplo poputuje k nám, tedy odběratelům v Horním Slavkově, elektřina pak do distribuční sítě. Dalším velkým pozitivem pro město je, že na jeho účet jdou i peníze za pronájem pozemků, na nichž kogenerační jednotky stojí," dodal.
Kogenerační jednotky v Horním Slavkově, které jsou schopné zároveň vyrábět teplo i elektřinu a dosahují účinnosti přeměny energie i nad 90 procent, jsou také schopny pracovat v takzvaném ostrovním provozu, tedy nezávisle na distribuční síti. Je pak možné zajistit zásobování elektřinou i ve chvíli, kdy vznikne nenadálý výpadek.
ČEZ Energo je společnou firmou ČEZ ESCO a třebíčského výrobce kogeneračních jednotek TEDOM. "Instalací v Horním Slavkově jsme dosáhli historického milníku. Elektrický výkon námi provozovaných kogenerací přesáhl 100 MW, čímž se fakticky již vyrovnáme běžnému teplárenskému bloku," uvedl David Bauer, generální ředitel ČEZ Energo.
Spolupráce ČEZ ESCO a Horního Slavkova je dlouhodobá. Od začátku roku 2017 provozuje ČEZ ESCO v Horním Slavkově městskou kotelnu a zajišťuje výrobu a dodávku tepla a teplé vody pro 99 objektů. ČEZ ESCO se také ve městě stará o pět výměníkových a 14 předávacích stanic a rozvody tepla o délce více než sedmi kilometrů. Díky tomu cena tepla pro koncové zákazníky klesla o 100 korun za gigajoule, tedy o pětinu.