Energetická společnost ČEZ bude v příštím roce investovat do opravy distribuční sítě v Albánii 4,9 miliardy albánských leků, což je zhruba 882 milionů korun. Chce tam omezovat vysoké ztráty, které má při rozvodu elektřiny.
"Jedná se o investice financované místní distribuční společností ČEZ Shperndarje, kdy pro rok 2011 navrhujeme investice ve výši cca 4,9 miliardy albánských leků," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí skupiny ČEZ Eva Nováková. K investicím do přenosové soustavy se ČEZ zavázal loni, kdy v albánském státním distributorovi koupil většinový podíl.
ČEZ se v Albánii při rozvodu elektřiny potýká s vysokými ztrátami, které jsou z velké části způsobeny krádežemi a dosahují až 38 procent distribuované elektřiny. V roce 2011 se budou opravovat zejména rozvodny, rozvody nízkého napětí, dále vyměňovat transformátory, elektroměry a elektroměrové rozvaděče. Investovat se bude i do technologických systémů a výpočetního softwaru pro elektrické sítě.
Palčivým problémem pro ČEZ je v Albánii i výkupní cena elektřiny, kterou stanovuje tamní regulační úřad. Regulátor ji totiž nechce zvyšovat. Společnost ČEZ se s ním soudila už kvůli cenám elektřiny na letošní rok.
I pro příští rok požadoval ČEZ zvýšení výkupních cen, které by pokryly investice do obnovy sítí a ztráty. "Průměrný dopad na ceny v Albánii by bylo navýšení o 0,98 albánských leků za kilowatthodinu, což představuje 7 eurocentů za kilowatthodinu (při kurzu 140ALL = 1EUR)," dodává Nováková. Podle balkánského serveru Energetika.net však albánský regulátor rozhodl, že ani v příštím roce cenu elektřiny nezvýší.
Společnost ČEZ v Albánii působí června roku 2009, kdy koupila v místním Operatori i Sistemit te Shperndarjes 76procentní podíl za 102 milionů eur (zhruba 2,6 miliardy korun) od albánského státu, přičemž zbytek dále vlastní Albánie. Pohledávky, které společnost ČEZ při koupi albánského distributora převzala, dosahovaly 21,1 miliardy albánských leků, což je asi 3,8 miliardy korun.
Podle Novákové je letos již albánská akvizice v provozním zisku. Jednou ze změn, které přispívají k omezení ztrát, je i to, že od letošního listopadu albánští zákazníci poprvé v historii Albánie dostávají faktury v obálce. Počet zákazníků ČEZ Shperndarje v Albánii dosahuje 1,046 milionu, přičemž země má zhruba tři a půl milionu obyvatel.