Miroslav Uďan
CHAT: Ptejte se. Vše, co jste chtěli vědět o e-shopech

11.06.2014 11:45

Přemýšlíte o tom, že začnete podnikat nebo že si při studiu či během rodičovské přivyděláte? Právě e-shop může být pro vás jednou z možností. Zajímá vás, co všechno provozování e- shopu obnáší a jakých chyb se vyvarovat? Nebo potřebujete poradit se svým stávajícím on-line obchodem? Na to vše a další otázky týkající se e-shopů se můžete ptát Miroslava Uďana v pátek 13. června od 11 hodin.

Miroslav Uďan se na základě vlastní zkušenosti s provozováním internetového obchodu před pěti lety rozhodl založit společnost Shoptet.cz, která se specializuje na pronájem e-shopů. Dnes firma působí na českém a slovenském trhu a také v Brazílii, kvůli níž se Miroslav Uďan naučil portugalsky. Pro všechny e-shopaře připravil ve spolupráci s dalšími odborníky na on-line marketing návod (www.MujPrvniEshop.cz), jak založit a úspěšně provozovat internetový obchod. Ve volném čase se věnuje sportu.

Chat

 • Pavel P.

  Dobrý den,
  měli jsme docela pěkný eshop s kvalitním zbožím (elektronikou pro měřící přístroje) a nakonec po několika "běžných" kontrolách od ČOI, od nichž jsme dostávali za čárku posunutou více doprava v obchodních podmínkách, či za chybějící slůvko v reklamačním řádu, ačkoliv neradi, (eshop byl velice oblíbený) jej zrušit, neboť jsme neměli na pokuty...Je to těžké, i oslovení právníci sami nevěděli, co s ČOI dělat, bylo nám řečeno, že kdyby byl eshop i ze zlata, stejně vždycky něco najdou, tak jsme to vzdali. Jinak Vám fandím, vypracovali jste se, držím palce s bojem proti úředníkům !!!

 • Host chatu

  Dobrý den, musím se přiznat, že o takovém případu slyším poprvé. Domnívám se, že jde bohužel spíše o zaležitost/pochybení jednotlivce, v tomto případě pracovníka ČOI, než že by šlo o politiku přístupu ČOI vůči e-shopům všeobecně. Pokud byste si to rozmysleli a chtěli zkusit prodávat online znovu, zkuste se na nás přímo obrátit, pomůžeme vám, jak se jen bude moct dát. A děkuji za podporu :)

 • Market

  Dobrý den,kamarádi si objednávají zboží z Číny a říkali, že se platí až po jeho přijetí. Jak je to možné?jak pak ty e-shopy vymůžou peníze, které jim někdo v zahraničí nezaplatí za zásilku?

 • Host chatu

  Dobrý den, s variantou toho, že by se platilo při přijetí zboží z Číny až v okamžiku předání, jsem se ještě nesetkal. Většina podobných služeb očekává platbu za zboží i dopravu předem kartou. Máte pravdu, že vymahatelnost platby by jinak byla velmi obtížná.

 • Jana Krausova

  Jaké druhy zboží se nejčastěji objevují v českých e-shopech a je tam tedy největší konkurence? elektronika nebo snad oblečení? děkuji

 • Host chatu

  Z našeho průzkumu (http://www.shoptet.cz/stav-e-commerce-v-cr-2013/) vyplynulo, že nejprodávanějším sortimentem na českých e-shopech je oblečení, pak automobilové příslušenství a v závěsu jsou potřeby pro dům a zahradu. Elektro, tolik populární v minulosti, se postupně dostává do pozadí.

 • Tereza Mandíková

  Dobrý den. Jsem doma s ročním dítětem a přemýšlím, že bych si založila e-shop. Umím háčkovat, tak mě napadlo vyrábět a prodávat čepičky. Myslíte, že mám šanci na úspěch a co byste mi do začátku poradil? Děkuji za odpovědi.

 • Host chatu

  Dobrý den, určitě se toho nebojte, podobných klientek u nás máme nespočet. Pokud to chcete jen zkusit, tak si můžete založit e-shop zdarma a vyzkoušet, jak Vám to půjde. Samozřejmě záleží na tom, kolik času chcete věnovat obchodu a jaké jsou vaše představy o výdělku. Jeden z velmi důležitých faktorů bude následná propagace Vašeho e-shopu. Zkuste se inspirovat radami z portálu www.MujPrvniEshop.cz.

 • Roman H.

  Zdravím. Chtěl jsem si založit e-shop, ale pak jsem zjistil, kolik stojí si jej nechat si udělat. Proč je to tak strašně drahé?

 • Host chatu

  Dobrý den, máte pravdu, e-shop na míru může být celkem drahá záležitost, ale jsou tu i jiné možnosti jako například pronájem, kdy měsíčně platíte několik stovek. Pak jsou tu zdarma open source řešení, ale tady musím upozornit na to, že pro provoz takového e-shopu musíte mít alespoň základní technické znalosti a jejich příprava je poměrně časově náročná. E-shop na míru bych doporučoval již zkušeným provozovatelům, kteří vědí, co všechno od e-shopu potřebují. U internetových obchodů na míru také musíte počítat s tím, že jakákoli aktualizace nebo úprava bude něco stát. Pro menší a střední e-shopy je proto ideální variantou pronájem, kdy se nemusíte žádné technické záležitosti starat.

 • Adam Joura

  Poradíte mi, co se nejlépe prodává na e-shopech? Přemýšlím o vlastním obchodě a nevím, co bych měl prodávat.

 • Host chatu

  Dobrý den, nejvíce lidé na internetu kupují elektroniku, kosmetiku a oblečení. Pokud to myslíte s e-shopem vážně, tak bych Vám doporučil zaměřit se na oblast, které rozumíte a kde byste zákazníkům mohl poradit v rámci osobní zkušenosti. Obchodů s výše zmíněnými komoditami jsou tisíce a konkurovat jim je těžké. Abyste přilákal zákazníky, musíte nabídnout něco víc než ostatní, a tím nemyslím jít cestou nejnižší ceny, takový boj je velmi těžké vyhrát.

 • Karel z Hodonína

  Zdravím, jsem už delší dobou bez práce a kamarád někde četl, že mít eshop je jednoduché a dají se tam vydělat slušný peníze. Nevím jak na to. Můžete mi poradit. Děkuju.

 • Host chatu

  Dobrý den, Karle, děkuji za otázku. O e-shopech toho bylo napsáno hodně. Založit si e-shop není nic složitého a se zodpovědným přístupem může být e-shop zajímavým zdrojem výdělku. Dnes si můžete pronajmout za pár stovek měsíčně e-shopové řešení. Druhou otázkou je jeho provozování. Musíte si ale uvědomit, že konkurence je veliká, jen v ČR je 35 000 e-shopů. Pokud chcete mít úspěšný internetový obchod, musíte se mu věnovat. Základem je plán, jasná vize a dobrý online marketing. V tomto ohledu bych Vás odkázal na webový portál www.mujprvnieshop.cz, kde je návod jak postupovat a kde se dozvíte, co všechno to obnáší.

 • Jarda, Olomouc

  Dobrý den, potřeboval bych poradit. Už přes rok mám vlastní e-shop, ale nějak ne a ne se pořádně rozjet. Ceny nemám vysoké, grafika je hezká a čistá. Něco jsem investoval do PPC reklamy a chlapík. Kde dělám chybu? Díky za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den, jelikož nemám konkrétní informace, tak budou moje rady spíše obecné. Mezi e-shopy je konkurence veliká, proto musíte o sobě dát vědět. K tomu slouží online marketing, kdy je nutné nakombinovat ten správný a kvalitní mix nástrojů (PPC reklama, SEO, sociální sítě atd.) a aktivně se jim věnovat. Pokud Vám aktuální kampaně nefungují, projděte si statistiky Vašeho e-shopu, zaměřte se na analýzu klíčových slov apd. Také doporučuji mít něco navíc oproti Vaší konkurenci, co zákazníci ocení a díky čemu se k Vám budou stále vracet. Může to být například odborná poradna. Současně se svými zákazníky komunikujte! Pro více informací mohu doporučit portál mujpvnieshop.cz

 • Tomáš

  Zdravím, není těch e-shopů v Čechách nějak moc? Četl jsem, že jich je přes 35 000. Jak se můžou uživit?!

 • Host chatu

  Dobrý den, ano máte pravdu, Česká republika je e-shopovou velmocí. Co se maloobchodního obratu týče, tak má kam růst. E-shopy z celkového maloobchodního prodeje odkrajují pouze 5 – 6 %. Současně je si třeba uvědomit, že mnoho e-shopů nefunguje, nebo jen přežívá. Takže, pokud to někdo myslí s internetovým obchodem vážně a bude dělat správně online marketing a nabízet super služby, tak má možnost prorazit a být úspěšný. Nesmíme také zapomenout na to, že mnoho lidí má e-shop jako vedlejší přivýdělek, jedná se například o studenty.

 • Aleš Kroutil

  Má cenu si ke kamennému obchodu pořizovat e-shop? Vím, že je to teď móda, ale nejsem si jist, jestli energie a finance do toho vložené nejsou vyhozené oknem. Děkuji za informaci.

 • Host chatu

  Určitě to má smysl :), výhodou internetového obchodu totiž je to, že můžete prodávat i zákazníkům mimo vaše město, vlastně po celé republice. Další výhodou je to, že mnoho lidí si dnes nejprve na internetu zjistí, zda daný obchod má v nabídce zboží, které potřebují a pak již jdou na jistotu. Navíc náklady spojené s e-shopem nemusí být nikterak závratné, je možné si jej za měsíční poplatek pronajmout a v případě, že vám nebude přinášet žádné pozitivní výsledky, jej můžete rychle zrušit.

 • Hana

  Jak poznám, že e-shop je podvodný? Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, neexistuje pravidlo, podle kterého by se to dalo na 100 % určit. Doporučuji přečíst si recenze (např. na Heureka.cz), hodnocení a komentáře ostatních uživatelů. Podezřelé jsou obchody, které nabízejí zboží výrazně pod cenou, případně při nezvyklém zvýhodňování platby za zboží předem apod. Pomoci může také to, zda má e-shop například Heureka certifikát – Ověřeno zákazníky.

 • Evžen

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, kdo platí poštovné / náklady na dopravu při reklamaci zboží? Díky

 • Host chatu

  V případě, že je reklamace oprávněná, tak náklady na dopravu zboží platí obchodník. Prodejce je povinen nahradit nejnižší nutně vynaložené náklady. Podrobněji se tomuto tématu věnujeme na našem blogu: http://blog.shoptet.cz/novy-obcansk...

 • M. Stainer

  Dobrý den. Přijde mi, že české e-shopy nejsou moc zákazník friendly. Osobně nemám moc dobré zkušenosti s reklamací nebo dodacími lhůtami. Proč tomu tak je?

 • Host chatu

  Dobrý den, každý e-shop by měl mít jasně napsaná pravidla pro reklamaci a informace o dopravě na svých stránkách. Pokud tak nemá, není to věrohodný obchod a asi bych si tam nic nekupoval. Pokud nedodrží provozovatel e-shopu to, co deklaruje a o případných změnách Vás neinformuje, pak můžete objednávku zrušit. Špatné úrovně přístupu k zákazníkům ze strany e-shopů se můžeme zbavit tím, že budeme svoje zkušenosti veřejně sdílet na internetu.

 • Zdeněk

  Dobrý den, všichni pořád mluví o nakupování na internetu. Moc to nechápu. Na internetu si ty věci nemůžu osahat ani vyzkoušet. Proč je to tak populární?

 • Host chatu

  Dobrý den, lidé volí nákup na internetu z několika důvodů. Mohou takto nakoupit z pohodlí svého domova, nechtějí nikam chodit a mačkat se. Na internetu také je větší výběr a mohou jednoduše porovnat parametry produktů. Současně vám objednané zboží přijde až domů, což oceníte zejména u těžších věcí. V neposlední řadě je to i cena, která je v e-shopech nižší než v kamenných obchodech - není výjimkou situace, kdy si zákazník zboží vyzkouší a "osahá" v kamenné prodejně, ale následný nákup zboží již provede na e-shopu.

 • Fialka

  Přemýšlela jsem, že bych si otevřela obchod s módou. Ale bojím se, že když si to lidé nemohou vyzkoušet, bude se hodně věcí vracet nebo bude malý odbyt. Takže zvažuji raději kamenný butik. Co myslíte?

 • Host chatu

  Dobrý den, shodou okolností prodej oblečení přes internet zažívá v současnosti velký boom a proto se domnívám, že otevřít si kamenný butik je pro Vás daleko větší riziko (přes e-shop oslovíte daleko více zákazníků a jeho provoz je neporovnatelně levnější). Časem je možné e-shop zkombinovat s kamenným obchodem - které by mohlo sloužit zároveň jako výdejní místo pro objednávky zákazník vašeho e-shopu. Osobní odběry zboží jsou nyní trendem, který byste tak mohla využít.

 • marťan

  Zdravim. Jen názor. Všiml jsem si, že dneska začínají lidé na internetu nakupovat potraviny. Z velkých řetězců to je asi ok, ale z nějakého neznámého e-shopu, se mi to zdá dost divné, obchod nevidím a tak nevím, jestli to neskladují třeba někde ve špinavé stodole a podobně.

 • Host chatu

  Dobrý den, máte určitě pravdu. Zrovna v sortimentu zboží je důvěryhodnost e-shopu zásadnější než kde jinde. Určitě se vyplatí věnovat čas prověření e-shopu (recenze na Heureka.cz, popř. dejte na osobní dojem při telefonickém kontaktu provozovatele e-shopu). Podobné obavy jsem měl také, ale musím říct, že moje dosavadní zkušenosti s nákupem potravin přes internet (Samoobsluha od Dámejidlo.cz, popř. iTesco) jsou pouze pozitivní a velké nákupy už nedělám jinak :)

 • Karolína

  Vyrábím šperky a ráda bych je prodávala na internetu. Chci si založit e-shop, ale nevím jak. Co všechno k tomu budu potřebovat? Nejsem moc dobrá s počítači. Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den, obecně - pokud si budete chtít zřídit e-shop, tak máte následující tři možnosti. Řešení na míru, to pro Vás vytvoří programátor/společnost na základě vašich požadavků. Jedná se o finančně a časově nejnáročnější model. Další možností jsou open source řešení, která jsou k dispozici zdarma. Jejich nevýhodou je to, že si je musíte přizpůsobit na český trh a budete potřebovat pomoc při nastavení a následné správě. Třetí a pro začínající e-shopaře asi nejlepší variantou je pronájem e-shopu. Ty jsou vytvořeny jako univerzální pomocníci. Z nabídky je možné vybrat takový e-shop, který se nejvíce podobá vašim představám. Odpadá programování a velké úpravy v nastavení, takže jsou rychlým řešením. Pořizovací náklady se pohybují ve stovkách korun.

 • Luděk K.

  Dobrý den,
  dá se nějakým způsobem vyvarovat a rozpoznat podvodný eshop, který z lidí vytáhne peníze, pak se zruší a zboží nikdy nedojde? Slyšel jsem o několika takovýchto případech.
  Předem děkuji za odpověď.
  LK

 • Host chatu

  Dobrý den, jak jsem se již zmiňoval - věnujte pozornost věcem, jako jsou recenze nakupujících na Heureka.cz, podezřele nízkým cenám, chybějícím kontaktům na provozovatele e-shopu, podezřelé upřednostňování platby předem na účet atd. V případě, že přeci jen taková situace nastane a Vy v podvodném e-shopu nakoupíte, obraťte se co nejdříve na Policii ČR a na svoji banku, kde může být ještě šance stornovat odeslanou platbu.

 • Venca

  Zdravím, mohl byste mi poradit, jak poznám dobrý e-shop?

 • Host chatu

  Dobrý den, pokud se bavíme o důvěryhodnosti e-shopu, dejte hlavně na Vaš pocit, který máte z přístupu e-shopu vůči Vám jako zákazníkovi, z recenzí, či jiných hodnocení e-shopu na internetu. Bavíme-li se o kvalitě e-shopu, v první řadě by se Vám v něm mělo dobře nakupovat - ať už se jedná vzhled, logickou strukturu, kvalitní popisky a fotky zboží, rychlost načítání e-shopu apd., nebo o samotnou péči o zákazníka.

 • Houdková

  Dobrý den, zatím jsem v eshopu nic nikdy nekoupila. Jak jsem se koukala, tak je možné na internetu pořídit věci levněji. Mám ale strach, abych nenaletěla a nepřišla mi prázdná krabice. Na co si mám dát pozor?

 • Host chatu

  Dobrý den, paní Houdková, nákupů na internetu se nebojte. Z celkového počtu e-shopů je těch podvodných velmi malé procento. Pokud máte přesto obavy, tak doporučuji nakupovat v osvědčeném známém internetovém obchodě.

 • Honza

  Dobrý den, na internetu nakupuji celkem často, ale pořád se obojím platit online. Trochu mě to štve, protože pak musím platit extra za dobírku a ještě trávit hodiny na poště. Jsou moje obavy oprávněné?H

 • Host chatu

  Dobrý dne, nemusíte se platby online obávat. Ostražitost je ovšem na místě. Nejbezpečnější varianta je platit online v již Vámi ověřeném obchodě - proto pokud si nejste jistý, proveďte první objednávku v e-shopu na dobírku a následně již plaťte kartou. Pokud nechcete chodit na poštu, většina e-shopů nabízí i možnost nechat si doručit zboží kurýrem.

 • Petrs

  Proč se shoptet soustředí hlavně na lidi, kteří prodávají z obyváku. Nebo máte nějaký příklad, který uvedete, že dokážete nabídnout i profi služby pro velké eshopy? Neměli by se tvůrci eshopů soustředit pouze na ty, kteří to s eshopem myslí vážně? Pak by na trhu nemuselo být 35 tis eshopů a čoi by pak neřešila tolik prohřešků.UR

 • Host chatu

  Dobrý den. I kluci z Kasa.cz začínali v obýváku :), bez těchto malých krůčků nikdo velký e-shop nevybuduje. Na druhou stranu máme mezi svými klienty spoustu velkých e-shopů, proto se nemusíte obávat - to, že se zaměřujeme na začínající a střední eshopaře, neznamená, že bychom nedokázali nabídnout profi služby i velkým e-shopům. Naopak co se týče funkcí, naše řešení je jedno z nejrychleji se rozvíjejících na českým trhu. Co se týče požadavků ČOI a toho jak předcházet případným pokutám, snažíme se maximálně naše klienty vzdělávat a připravovat jim všechny potřebné podklady a dokumenty.

 • Láďa K.

  Dobrý den,
  rád bych začal prodávat na internetu (asi hračky nebo dětské zboží). Mám ale obavy, že vložené peníze (nájem eshopu, skladové zásoby) se mi včas nevrátí a budu muset zavřít.
  Co byste mi poradil?
  Dokážete říci, za jak dlouho se v průměru eshop dostane z červených čísel? (počítejme obyčejné malé eshopy řízené živnostníky bez nějak velkých fin. prostředků- řekněme do 30-40 tisíc Kč.
  Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den. Na tuto otázku lze jen velmi těžko odpovědět. Online prodej je podnikání jako každé jiné - s velkými otazníky a riziky na začátku. Nedokážu Vám říct, kdy budete v plusových číslech - může to být měsíc i rok, roli v tom hraje to, jak se na podnikání připravíte, zjistíte si informace o konkurenci a Vašich potenciálních zákaznících, promyslíte kroky propagace svých produktů, zda budete průběžně vyhodnocovat výsledky provozu Vaše e-shopu atd. Nemůžu Vám předem slíbit, že budete úspěšný, ze zkušeností některých našich klientů Vám ale můžu říct, že pokud do toho půjdete naplno a s upřímným zápalem, tak budou šance na úspěch Vašeho e-shopu vysoké.

Foto: archiv

Diskuse

Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Profesor Josef Hyánek.

Ptejte se
ON-LINE: O vysokém cholesterolu s profesorem Hyánkem

Dědičnou dispozici k neschopnosti dostatečně zpracovávat cholesterol, si do života nese zhruba jedno dítě ze 400 až 500. Tato metabolická vada znamená, že dítě... více

Ing. Petr Havlíček.

Chat s osobností
ON-LINE: Vše o výživě a hubnutí. Odpovídal Petr Havlíček

Petr Havlíček specialista na výživu, odborný garant iniciativy Vím, co jím a piju poradí, jak zhubnout nebo nabrat a podle čeho vybírat potraviny vhodné pro... více

MUDr. Daniela Fránová.

Chat s osobností
Jak ve zdraví přežít dovolenou

Před letní dovolenou se vyplatí důkladná příprava. Jaké léky si vzít s sebou do teplých krajin? Co čekat za zdravotní komplikace v obvyklých prázdninových... více

MUDr. Petr Herdegen.

Chat s odborníkem
Nestyďte se zeptat se na problémy s hemoroidy

Hemoroidy trápí každého čtvrtého Čecha, ale k lékaři jde jen málokdo. Lidé se stále stydí a raději trpí bolestmi i celé roky. V jaké zdravotní problémy se... víceDiskuse (5)
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 11/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.