Po návratu do České republiky na začátku 90. let investoval Jan Kudera do oblasti financí, informačních technologií a biotechnologií. Na začátku letošního roku prodal společnost Cash Reform britské rodinné skupině Bibby Line Group.
Investoval jste do firmy I.Q.A., která se zabývá biotechnologiemi. Jak si projekt stojí?
Jde o pionýrský projekt v oblasti vývoje generických léků, supergenerik, biogenerik. V tomto oboru je investiční cyklus delší: osm až dvanáct let. Jde se proto o dlouhodobější záležitost.
Máte už nějaké viditelné výsledky?
Podařilo se zaregistrovat několik patentů, které mají globální potenciál. Firma je momentálně ve fázi celosvětové registrace několika nových produktů. Pokud to proběhne úspěšně, tak je možné ve střednědobém horizontu počítat se zajímavými výnosy.
Před pěti lety jste byl skeptický vůči pražské burze a vstupu společností na kapitálový trh. Co se změnilo, že firmy úspěšně vydaly své akcie na burze?
Dlouhodobě jsem nevěřil a neviděl žádné signály, že by se na burze měl změnit přístup k primárním emisím. Souvisí to s celkovým vývojem prostředí v České republice. Jsme rostoucí ekonomika, právní prostředí vyspívá a zároveň jsme součástí Evropské unie. Rizika a bariéry, které investoři dříve viděli, postupně padaly nebo se zmírňovaly.
Jak vypadá další vaše investice do Illusion Softworks, která vyvíjí videohry? Existuje třeba možnost, že byste s firmou šel na burzu?
Pokud jde o Illusion Softworks, tam působím jako předseda představenstva. Nemám přitom výkonné pravomoci. Má role spočívá hlavně v předání zkušeností z hlediska strategie a business developmentu, jinak se už na této společnosti nepodílím. Před několika lety jsme náš podíl prodali. Ve firmě je nyní více investorů – jak kapitálových fondů, tak privátních osob.
Jak hodnotíte tuto investici?
Projekt byl úspěšný, protože jsme byli první, kdo ten obor odkryl. Byla to první kapitálová investice do oblasti videoher. Podařilo se vybudovat největší firmu v tomto oboru v celé kontinentální Evropě. Pouze Anglie, která je největším vývojářským trhem, registruje dvě firmy, které jsou větší než Illusion Softworks.
Který váš projekt byl dosud vůbec nejúspěšnější?
Největšího rekordu jsem společně s partnery dosáhl při investici do německé firmy bmp, která byla v roce 1999 uvedena formou primární emise na kapitálový trh v Německu. Tam jsme dosáhli největšího úspěchu. Jak finančního, tak i nehmotného z hlediska zkušeností a image, protože jsme byli jedni z prvních, kteří tento model vymysleli a úspěšně zrealizovali.
A v České republice?
Faktoringová společnost Cash Reform (zabývá se odkupem splatných pohledávek, pozn. red.).
Cash Reform jste letos prodal britské Bibby Financial Services. Jak dlouho jednání probíhala?
Od prvního kontaktu to trvalo jedenáct měsíců. Je to obvyklá doba na transakci, kdy se prodává firma. Navíc jde o obor finančních služeb, kde investor posuzuje rozhodující aktiva, kterými jsou kvalita personálu a kvalita portfolia klientů.
Zůstáváte ve firmě i nadále?
Ano, dohodli jsme se, že dále budeme spolupracovat. Nemění se nic z hlediska řízení, kompetencí a motivace. Jsem dlouhodobě zainteresován na úspěšném výsledku společnosti, především zisku. Pro nás byl rozhodující fakt, že jsme získali strategického investora z oboru. A navíc z Británie, která představuje největší a nejvyspělejší faktoringový trh na světě.
Proč jste prodával?
Zůstat malou nezávislou firmou na českém trhu by nás mohlo ve středním horizontu pěti let oslabit, možná ohrozit. Zpracovali jsme si vlastní expanzivní strategii. Jednou z alternativ bylo nalezení silného strategického partnera. Při rozhodování mi hodně pomohlo to, že Bibby Financial Services je v podstatě naše britská kopie. Je to největší tamější nebankovní faktoringová společnost a zároveň čtyřka na trhu.
Co může vstup investora znamenat pro Cash Reform?
Máme dobrou firmu a spojením se můžeme podílet na expanzi, kterou Bibby Financial Services plánuje. Můžeme být součástí faktoringového řetězce, což umožňuje sdílet informace z jednotlivých zemí. Faktoring je totiž přísně lokální produkt. V každé zemi je hodně jiný, což je dáno právním prostředím, obchodním prostředím nebo například regulací. Pokud chceme dělat byznys mimo Českou a Slovenskou republiku, tak potřebujeme lokálního partnera na cizím trhu.
Jak velký je podíl společnosti na trhu?
Podle klientského obratu se pohybuje kolem tří procent. Mezi nebankovními firmami jsme největší. Náš loňský obrat se pohyboval kolem tří a půl miliardy korun.
Prodej vám přinesl nějaké peníze. Máte představu, kam je budete investovat?
Prioritní je pro mě zaměření na faktoring a finanční služby. V podstatě ale privátně peníze nemám. Veškeré zdroje jsem investoval do společností.
Jak jste se k vlastnímu byznysu dostal?
Podnikat jsem začal v Německu, kde jsem vystudoval MBA. Poté přišel nástup do mnichovské HBS Consulting Partners. Po několika letech jsem se ještě dvěma kolegy osamostatnil a založil vlastní poradenskou společnost Borrmann, Masing and Partner v Berlíně. Původně to byla poradenská firma, později se transformovala na venture kapitálový fond bmp (fond rizikového kapitálu – investuje do začínajících firem, pozn. red.), který jsme později uvedli na burzu.
Co vás přimělo vrátit se do České republiky?
Jednak rodina a pak příležitosti, které v devadesátých letech Česká republika nabízela. Podnikání tady bylo snadnější než v Německu, kde je obrovská konkurence.
Jaké jsou rozdíly mezi německým a českým trhem?
Na jedné straně je německý trh vyspělý z hlediska práva, z hlediska tržních struktur, kapitálového trhu, etiky podnikání, kvalifikace účastníků na trhu, což je příjemné. Na druhé straně je tam mnohem větší konkurence a tím pádem menší šance prosadit se. Naopak tady je rozvíjející se trh. Jsou zde proto některé nedokonalosti z hlediska právního systému, z hlediska tržních struktur, ale zase vám to nabízí větší příležitosti být úspěšný, prosadit se. Vždy je to něco za něco.
Co vás po návratu nejvíc překvapilo?
Ve srovnání s německým je český trh malý. Při stejném úsilí tady obtížněji dosáhnete tak velkého projektu jako v Německu. Ten rozdíl je třeba v řádu jedné, dvou nul.
Jakou jste udělal největší chybu?
Jsem velký optimista, totálně důvěřuji trhu a lidem, partnerům, managementu. Ne vždy to vyjde.
České firmy si stěžují na nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Pociťuje ho i Cash Reform?
Dnes to začíná být problém ve všech oborech. Ať už jde o lidi, kteří mají produktové znalosti, nebo prodejní talenty. Lidské zdroje začínají být pro podnikání v Česku klíčovým faktorem.
***
Jan Kudera (47)
Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. Kariéru zahájil v oblasti zahraničního obchodu. V roce 1990 odešel do Německa studovat program MBA. V roce 1993 začal působit v České republice v investičním bankovnictví a poradenství. Jeho skupina podporuje Brněnskou filharmonii. „Chceme dostat vážnou hudbu mezi lidi,“ uvádí. Kromě hudby rád sportuje nebo hraje golf. „Celý život sportuji a celý život jsem zraněný,“ dodává. Je ženatý, má tři syny. Jezdí sedm let starým volvem, ale uvažuje, že přejde na vlak. Faktoringovou firmu Cash Reform založil před jedenácti lety v Brně. Poskytuje firmám –dodavatelům – peníze na základě postoupení pohledávek vůči odběratelům. Zajišťuje tak firemním klientům dostatek prostředků na zajištění provozu.
Autor: Vladan Gallistl
Foto: Lucie Pařízková