Valná většina cizinek, které uklízejí v Česku v domácnostech, má středoškolské a vysokoškolské vzdělání. Tři pětiny hospodyň, chův či uklízeček pocházely z Ukrajiny, desetina z Filipín. Dvě pětiny pracovnic neměly oficiální smlouvu. Nejčastěji se migrantky setkávaly s vyžadováním a neproplácením přesčasů, nedodržováním pracovní doby či s problémem získat volno. Ukázal to výzkum, který vůbec poprvé situaci cizinek v českých domácnostech mapoval. Výsledky dnes na tiskové konferenci představili autoři.
"Potvrdili jsme si, že Češi si neradi pouštějí někoho do své domácnosti nastálo," uvedla Petra Ezzeddine z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy. Podle ní české domácnosti dávají přednost tomu, když zahraniční pracovnice docházejí na úklid či na hlídání. Chůvy a hospodyně žijí hlavně v rodinách cizinců a movitějších Čechů.
Na výzkumu se podílelo Sdružení pro migraci a integraci, organizace Člověk v tísni a experti z národohospodářského ústavu Akademie věd a fakulty humanitních studií. Odpovídalo jim 104 žen z 16 států. Ezzeddine zdůraznila, že výsledky není možné zobecňovat. I tak jsou ale důležité, protože jsou vůbec první, podotkla antropoložka.
Průměrný věk uklízeček a hospodyň z ciziny je 36 let. Zhruba 66 procent dotázaných mělo středoškolské vzdělání a 26 procent vysokoškolské. Do Česka se 63 procent žen vypravilo kvůli penězům. U 45 procent hrálo roli i to, že mají v ČR rodinu. Pro část žen, a to hlavně z postsovětských zemí, byla důležitá i lepší zdravotní péče a větší bezpečí pro rodinu.
Téměř polovina migrantek se k odchodu do ČR odhodlala sama, u dvou pětin žen rozhodli příbuzní či manžel. Čtvrtina žen si povolení a administrativu vyřídila úplně sama, 58 procentům pomohli přátelé a rodina, ve 12 procentech případů vše obstarala agentura.
Celkem 39 procent cizinek pracovalo v domácnostech bez oficiální smlouvy, 46 procent ji mělo. Pětina žen byla OSVČ. Téměř všechny pracovnice ale měly zdravotní pojištění.
Cizinky v domácnostech uklízejí, myjí okna, žehlí, vaří, pečují o děti, pomáhají jim s učením a vodí je do školy a do kroužků, starají se o zahradu i domácí zvíře. Opatrují ale i seniory a dělají rehabilitaci. Víc než pět aktivit vykonávalo 35 procent žen, dalších 35 procent mělo dva až čtyři úkoly.
S vyžadováním přesčasů se setkalo 46 procent dotázaných. Víc než třetina žen měla problém s nastavením pracovní doby. Celkem 28 procent migrantek zažilo přehnané stížnosti na svou práci. S neproplácením přesčasů mělo zkušenost 27 procent žen, desetina pak s nevyplácením mzdy. Potíže se získáním volna znalo 17 procent žen.
Cizinci, kteří se živí uklízením, mají často maturitu či univerzitní diplom
Ekonomika
13. 6. 2014 13:19
Ilustrační foto.
Autor: ČTK Foto: Shutterstock