Směnárny stále více používají nezákonné praktiky a poskytují klamavé nebo zavádějící informace. Česká národní banka přijala k dnešnímu dni 135 stížností na činnost směnáren, za celý rok 2013 jich řešila 218. Nejvyšší pokuty ČNB uložila za vážné nedostatky při informování klientů o směnných kurzech a výši poplatků, a to především u pražských směnáren.
"Přístup směnáren ke klientům není v řadě zjištěných případů seriózní. ČNB čelí situaci nejen důslednějším dohledem a četnějšími kontrolami, ale podporuje i samoregulační snahy směnáren. Nezapomínáme ani na informování veřejnosti a posilování finanční gramotnosti," uvedl člen bankovní rady Jiří Rusnok.
Problém je z hlediska pověsti a turistického ruchu citlivý i pro hlavní město. "Jsme připraveni s ČNB spolupracovat na všech racionálních opatřeních a zvažujeme i vlastní aktivity, například mobilní aplikace nebo jiné možnosti, jak poskytnout uživatelům směnáren větší jistotu a garanci poctivosti," řekl pražský primátor Tomáš Hudeček. V listopadu 2013 vstoupila v platnost nová úprava zákona o směnárenské činnosti, která ochranu klientů posílila.
Nezákonnému jednání některých směnárníků však nezamezila. V roce 2013 udělila ČNB směnárníkům pokuty za celkem 916 tisíc korun, v roce 2012 to bylo 1,654 milionu korun. Vedle pokut může ČNB směnárníkům uložit i nápravné opatření směřující k odstranění nedostatků. V pravomoci centrální banky však není rozhodnutí o odškodnění pro klienty. Ti se se svými nároky musejí sami obrátit na soud. "Lidé by měli být vždy obezřetní a nespoléhat pouze na ústní sdělení.
Důležitým pravidlem úspěšné směny je nevydat směnárníkovi peníze dříve, než budou předány předsmluvní informace, v nichž bude jasně stanovena výše kurzu a poplatků," upozornil Rusnok. Pravidla úspěšné směny zveřejnila ČNB v desateru pro klienta směnárny a kalkulačku s kurzy vyhlašovanými ČNB lze nalézt v mobilní aplikaci České peníze.