Douglas Coupland je kanadský spisovatel, esejista, bloger, vizuální umělec, filmař, designér a výtvarník. Ve svém díle se zabývá budoucností, pop kulturou, sexualitou v moderní době a dalšími tématy. Ve svém prvním románu Generace X: Vyprávění pro akcelerovanou kulturu (1991) použil slova jako McJob a Generace X. A jeho výhled na příštích deset let svádí, pokud ne k myšlenkám na provaz, tak určitě alespoň na kratší investiční horizont.
Nedávno shrnul pro server Theglobeandmail.com 45 tipů pro přežití v těžkých časech, které nastanou. Některé, jako stěhování se na západní pobřeží kvůli klimatickým změnám, vynecháme. Jiné stojí za zmínku.
Bude hůř
Žádné slunce nevyjde ze současných mraků obav. Cesta vede pouze z kopce. Jedinou výhodou je, že ten kopec není nekonečný.
Budoucnost nebude odpovídat představám nadšených futuristů
Budeme se spíš cítit "divně" a bez možnosti kontroly nad tím, co se děje kolem nás. Příliš mnoho věcí se mění příliš rychle. Budoucnost je nepředvídatelná, což ve zrychleném světě bude lidem stále více vadit.
Budoucnost přijde, i kdybychom se postavili na hlavu. A bude rychlejší, než si dokážeme představit
Technologický rozvoj už nikdo nezastaví. Ne že by technologie samy vyloženě diktovaly další vývoj, ale silně se v něm odrazí. Jediné, co nevíme, je to, jak rychle se nové technologie budou objevovat. Jedním ze znaků příští dekády bude neustálé očekávání příchodu nějaké nové technologie.
Budeme se cítit jako psi uvázaní před řeznictvím
Lidé se budou cítit stále více osamělí, ačkoli je bude spojovat stále více komunikačních kanálů.
Střední třída zanikne
Alespoň ve vyspělém světě. Lidé se stále budou s touto třídou identifikovat. V podstatě se dá říct, že se bude příslušnost ke střední třídě dědit, respektive si její příslušníci budou připomínat, že jsou ze střední třídy, protože z ní byli jejich rodiče a prarodiče. Skutečnost však bude ve většině případů jiná.
Budeme jezdit metrem
Takže se snažte bydlet blízko stanic. Ve světě superdrahých pohonných hmot se to bude hodit. A domy snad budou znovu získávat na ceně.
Navěky propojeni
Stejně jako si dnes nikdo nekoupí naschvál o deset let pomalejší počítač, tak se v budoucnu nezřekne možností propojení s dalšími lidmi. Ze sítě se zkrátka dobrovolně odstřihne málokdo.
Staří nebudou bezradní
Google změnil svět už dnes. A v tomhle snad k lepšímu. Pokud se na internetu dokážeme za deset let ještě vůbec orientovat.
Čekejte méně
Ne nic, ale méně.
Zbytek článku, který napsal Andrej Rády, lze nalézt na investičním webu.