Některé německé podniky v obavách z dalšího vývoje ekonomiky začínají odkládat investice. Listu Tagesspiegel to řekl člen vedení německého finančního ústavu Commerzbank Markus Beumer. Podle něj se to týká především podniků střední velikosti, které tvoří páteř největší evropské ekonomiky. Podle Beumera se to týká například dodavatelů automobilových součástek nebo některých strojírenských firem.
"Obavy středně velkých firem narůstají," řekl Beumer v rozhovoru, který vyjde v pondělí. Beumer má v rámci banky na starosti oddělení Mittelstand, tedy střední stav, které se zaměřuje právě na úvěrování malých a středních firem. Obavy, které mezi šéfy těchto firem narůstají, se projevují tím, že se firmy zdráhají brát si další úvěry.
"Oni vidí vývoj na akciových trzích jako negativní signál pro jejich vlastní podniky," upřesnil Beumer. Akciové trhy začaly v polovině července prudce klesat, a i když se v posledních dnech stabilizovaly, všechny ztráty ještě zdaleka nesmazaly.
Akciový trh se považuje za jeden z předstihových indikátorů. Obecně se má za to, že jak si nyní vedou akcie, tak si zhruba za půl roku povede celá ekonomika.
Beumer řekl, že středně velké firmy se podle něj budou příští rok potýkat s ještě většími problémy než letos. Na druhou stranu ale bankéř podotýká, že tyto firmy jsou lépe připraveny na to, aby se s hospodářským propadem vyrovnaly.
"Jsou efektivnější. Ty firmy teď mají kontrolu nad svými náklady a jsou celkově štíhlejší. Zároveň mají plné šuplíky peněz," řekl Beumer. Řada podniků má spoustu přebytečné hotovosti, což je ještě pozůstatek krizového období. Firmy se totiž tehdy těžko dostávaly k úvěrům a provozní zdroje si vytvářely svépomocí, zpravidla drastickým šetřením.