Emirát Abú Zabí poskytl finanční pomoc deset miliard USD (175,8 miliardy Kč) sousednímu emirátu Dubaj. Peníze Dubaj využije na pomoc problémovému konglomerátu Dubai World.
Dubaj dodala, že 4,1 miliardy USD uvolní okamžitě na splacení dluhopisů sukuk (islámský typ dluhopisů, pozn. red.) developerské divize Nakheel s dnešním datem splatnosti. Splacení tohoto dluhu je považováno za důležitý test úvěrové spolehlivosti emirátu. Zbývající peníze mají zajistit potřeby Dubai Worlds, včetně splácení úroků z dluhů, až do konce dubna 2010.
Dubai World koncem listopadu otřásl finančními trhy oznámením, že požádá o odložení splátek dluhů. Dubai World a jeho developerská součást Nakheel mají zásadní vliv na ekonomiku celého emirátu a stojí za jeho masivním rozvojem v minulých letech. Konglomerát má celkové závazky za téměř 60 miliard dolarů.
ČTĚTE TAKÉ: Krach Dubaje vystavil "STOP" nynějšímu oživení
Firma po odhalení problémů požádala věřitele o restrukturalizaci dluhu v celkovém objemu 26 miliard USD a oznámila, že uvažuje o prodeji některého majetku. Mezi věřitele patří londýnské banky Standard Chartered, HSBC, Lloyds a Royal Bank of Scotland a banky Abu Dhabi Commercial Bank a Emirates NBD ze SAE. Poskytnutí pomoci od sousedního emirátu bylo jednou z nejméně očekávaných možností záchrany firmy.
Dubaj také oznámila, že ještě dnes přijme bankrotový zákon, který chce využít v případě, že by se Dubai World a věřitelé nedohodli v budoucnosti na případné restrukturalizaci dluhu. Zákon má vycházet z mezinárodních standardů transparentnosti a ochrany věřitelů.
Japonský jen v reakci na zprávu prudce oslabil vůči většině předních světových měn. Akciové trhy po celé Asii reagovaly na zprávu růstem, napsaly agentury AP a Reuters.
Dubaj založila Dubai World s cílem rozšířit ekonomiku malého emirátu a posílit jeho mezinárodní pozici. Konglomerát má širokou škálu aktivit od provozování přístavů, přes reality až po luxusní maloobchod. Dubaj je jedním ze sedmi částečně autonomních emirátů, které jsou součástí Spojených arabských emirátů. Ve srovnání s Abú Zabí má však velmi málo vlastní ropy. Abú Zabí je největším členem SAE a velkým vývozcem ropy.
Foto: ČTK