Devět ekonomických scénářů pro další akciovou apokalypsu

Ekonomika
17. 11. 2012 14:30
Přijde na světové burzy další apokalypsa?
Přijde na světové burzy další apokalypsa?

Jsou Spojené státy odsouzeny k dlouhé éře pomalého růstu? Známý špatný prorok americké ekonomiky i budoucnosti celé lidské civilizace Paul B. Farrell tvrdí, že se máme proč bát.

Traderům a investorům vzkazuje, ať se připraví na ty nejhorší medvědí scénáře. Korporátní zisky rostou stále pomaleji. Akcie zamíří k jihu a poklesnou i objemy obchodů. Americký ekonomický růst? Spíše žádný, případně blízký nule! Populační růst? Exponenciální! Nedostatek komodit bude stále patrnější a sociální nepokoje, katastrofy či dokonce války budou na denním pořádku.

Všech devět Farrellových scénářů vede k poklesu akciových trhů, zhoršení životní úrovně a strachu o finanční zabezpečení lidí. Farrell radí začít se připravovat na nejhorší již nyní. Zaměřte se na dlouhodobý horizont, zapomeňte na krátkodobé šumy kolem amerických voleb a záchranných balíčků v eurozóně.

1. Zpět do doby před průmyslovou revolucí

Do doby průmyslové revoluce byla míra hospodářského růstu na obyvatele průměrně jen 0,2 procenta. Pak ale přišlo 18. století a boom. Růst se zrychlil na průměrných 2,5 procenta do roku 1930. Táhly jej nejrůznější inovace - parní stroj, železnice, elektrický proud a další. Od roku 1950 už však hospodářský růst na obyvatele nebyl tak vysoký (v průměru 2,1 procenta na obyvatele do roku 2007). Pokud se skutečně navracíme k původnímu trendu, v roce 2100 budou politici jásat z růstu HDP o 0,2 procenta ročně.

2. Záporný růst: ztracená dekáda 2013 až 2022

Trhy jsou dnes zcela iracionální, každá zpráva (i ta špatná) na nich může vyvolat optimismus. Nerovnováha mezi tím, co se skutečně děje ve světové ekonomice a jak na to reagují trhy, nemůže trvat věčně.

Jak mohou oslabující ekonomiky podporovat optimismus na trzích? Svět je závislý na monetárních stimulech a fiskálních záchranných balíčcích. Takhle to přece nemůže jít dál! Chronická vysoká nezaměstnanost, časté sociální nepokoje, regionální ozbrojené konflikty, deficitní rozpočty vyspělých vlád. Většinu excesů a zadlužení má na svědomí uplynulá dekáda. Finanční sektor je stále na vodě, předluženost amerických domácností klesá jen pomalu. Očekávejte dlouhé období askeze.

3. Nová bublina a opakování krize 2008

Největším neduhem traderů je jejich krátkozrakost. Dnešní uzavírací cena akcie, čtvrtletní zisky a roční tržby, dál už nedohlédnou. Patnáct minut je pro tradera věčnost. HFT tradeři se svými špičkovými mašinkami potřebují na překonání vzdálenosti z Chicaga do New Jersey milisekundy.

Dlouhodobé globální problémy, například růst populace, raději přenechají vyšší moci. Je to mimo jejich vnímání. Bohužel krátkozraký pohled traderů nafukuje bubliny. Připravte se na další krizi rozměrů Velké recese.

Pokračování článku, který vznikl ve spolupráci s Investičním webem, čtětě ZDE.

Autor: - red -Foto: ČTK/AP

Další čtení

ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Koruna se po čtyřech letech dostala pod 21 Kč/USD, posiluje i k euru

Ekonomika
1. 7. 2025

Státní rozpočet měl v pololetí schodek 152,4 mld. Kč, nejnižší od pandemie

Ekonomika
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ