Novým šéfem americké velkobanky Citigroup by se měl stát padesátiletý Ind Vikram Pandit. Ve finančním ústavu, jehož tržní hodnota za posledních pět měsíců spadla o 100 miliard dolarů, pracuje teprve od letošního roku.
Pandit je jasným favoritem. Kromě zkušeností a dobrého jména mu nahrává fakt, že je už nyní velmi bohatým mužem. Letos totiž skupině Citigroup prodal za 800 milionů dolarů hedžový fond Old Lane. V září si koupil na Manhattanu apartmán s deseti pokoji. Zaplatil za něj téměř osmnáct milionů dolarů.
Téměř celou profesní kariéru pracoval v Morgan Stanley, největší světové investiční bance. Po odchodu založil již zmíněný fond. Pandit je typickým představitelem manažera, který pochází z indické střední třídy a udělal obrovskou kariéru v mezinárodním byznysu. Jeho krajanka Indra Nooviová řídí limonádový a snackový koncern PepsiCo, Arun Sarin zase mobilního operátora Vodafone. Mezi desítkou nejbohatších lidí světa je plná polovina z Indie. Pandit se narodil v Nagpuru, největším městě střední Indie. Vystudoval Kolumbijskou univerzitu.
Citigroup bývala největší světovou bankou podle výše aktiv, zisku i tržní hodnoty. V poslední době o všechna nej přišla. Takzvaná hypoteční krize ji bude stát zhruba patnáct miliard dolarů. Hodnota banky se v posledních měsících zřítila o 100 miliard USD. Při tomto sešupu byl smeten i předseda správní rady a výkonný ředitel Charles Prince, který rezignoval na začátku letošního listopadu. Citigroup je momentálně v područí kapitálu z Arabského poloostrova.
Foto: AP