Inovace trhu práce
Do práce stejně jako na rande. Pracovní inzeráty zřejmě vystřídají mobilní aplikace
21.01.2021 13:31
Přesun hmotného světa do světa digitálního v loňském roce ještě více akcelerovala pandemie covid-19. Už před tím bylo možné si za pomoci aplikace v chytrém telefonu objednat taxi, jídlo, zaplatit v obchodě či domluvit rande. Případy ze zahraničí i z Česka ukazují nový trend, kdy aplikace chytrých telefonů zasáhnou i do trhu práce. Mnohé z náborových aplikací se svou jednoduchostí moc neliší od těch randících.
"Pod tlakem manželky a tchyně a z nedostatku šikovnosti a času jsem vyzkoušel mobilní aplikaci, kde jsem ve třech krocích vyfotil, popsal a vložil poptávku, na kterou mi do druhého dne odpověděla firma využívající aplikaci k vykrytí svých zaměstnanců. O dva dny ve sjednaný termín a čas přijeli dva pomocníci domů realizovat sjednanou zakázku. Po hodině práce byly opraveny zkřížené dveří a rozbité kliky a vyměněno speciální světlo. Pak mi jen předali daňový doklad a převzali hotovost," popisuje svou zkušenost pan Bláha, jeden z prvních uživatelů aplikace Mfix.
Aplikaci loni v říjnu spustila společnost M2C. Evidují již zhruba 400 stažení za měsíc, v plánu je vytvořit základnu 7-10 tisíci uživatelů. Algoritmy propojují pomocníky a kutily s lidmi, kteří poptávají pomoc v domácnosti nejrůznějšího typu. "Aplikace funguje jako prostředník mezi lidmi, kteří by se jinak neměli jak spojit. Coronavirová krize zasáhla spoustu lidí, došlo k omezení práce i příjmů. Je to způsob, jak trochu pomoci ekonomice a lidem, kteří vynikají v určité činnosti. Vytváříme rozsáhlý prostor, dalo by se říci nový trh, pro jednoduché podnikání. Cílíme tím i na ty, kteří si například uvědomili, že již nechtějí pracovat od devíti do pěti, ale chtějí mít vlastní svobodu a volnou ruku, dáváme jim tímto příležitost k novému začátku. Je to rovněž šance pro studenty, jak získat stabilní přivýdělek, aniž by museli být někde zaměstnáni," říká Matěj Bárta, generální ředitel společnosti M2C.
Aplikace fungující na podobné bázi skutečně v současnosti pomáhají s přivýdělkem lidem, kteří přišli kvůli pandemii koronaviru o příjmy, ať už vlivem zavřených restaurací, divadel či sportovišť. Muzikanti, herci či sportovci tak šli například rozvážet potraviny, pokrmy z restaurací nebo rozvážet lidi. Cestu alternativních způsobů výdělku, kdy se stačí připojit do aplikace, u nás načrtla například známá přepravní aplikace Uber, jež propojuje řidiče s lidmi, kteří potřebují odvést z bodu A do bodu B lidi.
Stále více se ukazuje, že mobilní aplikace fungují v propojování lidí mnohem lépe než staré kanály - znají například lokaci uživatelů, reagují téměř okamžitě a fungují všude, kde je připojení k internetu. Není proto divu, že se aplikace stávají novým kanálem i pro nábor - například brigádníků.
V zahraničí funguje například aplikace JobSwipe, kde si uživatel založí profil s životopisem, zadá detaily poptávaného pracovního místa a následně čeká, až mu algoritmy začnou zasílat pracovní nabídky. Pozitivní či negativní odpověď na ně pak umožňuje jediný pohyb prstem, podobně jako v randicí aplikaci Tinder.
Podle Svazu personalistů České republiky je velmi pravděpodobné, že se aplikace spojující zájemce o práci či přivýdělek s nabídkami stanou hlavní platformou pro trh práce. "Již v současné době se pro nábor pracovníků využívají klasické inzeráty velmi zřídka, vše ovládly sociální sítě. Na straně zaměstnavatelů je to snadná a relativně levná možnost oslovit široký okruh potenciálních brigádníků a jednoduchost v zadávání a aktualizování volných pracovních pozic. Mobilní telefon má téměř každý zájemce o práci, a může tak snadno a zejména rychle získat potřebné informace o volných místech," říká Petr Otáhal, prezident Svazu personalistů České republiky.