Většina obyvatel České republiky je přesvědčena o nezbytnosti penzijní reformy, jejíž zavedení se dlouhá léta odsouvalo. Vyplývá to z exkluzivního výzkumu zpracovaného společností Ipsos Tambor pro VIII. Mezinárodní fórum Zlaté koruny, které se sejde zítra v Praze pod názvem Penzijní reforma - "Budem chudí důchodci?".
Výzkum současně ukázal, že mezi lidmi je jen malá ochota převzít větší odpovědnost za finanční zajištění ve stáří, než tomu bylo dosud. V rámci výzkumu téměř 90 procent dotázaných (88 procent) přiznalo, že má obavy z poklesu životní úrovně v důchodovém věku. O něco větší obavy z možného poklesu životní úrovně mají ženy a lidé s nižším vzděláním. Větší obavy z výraznějšího poklesu životní úrovně projevují také lidé v produktivním věku v rozmezí 35-54 let.
Na stáří si formou penzijního připojištění spoří v současné době 60 procent lidí. Zhruba třetina dotázaných (32 procent) uvedla, že se teprve chystá v budoucnu spořit, naopak 7 procent dotázaných nehodlá spořit ani v budoucnu. Nejvíce těch, kteří si nechtějí spořit, je mezi lidmi s nízkým příjmem a základním vzděláním. Na důchod si spoří výrazně méně mladší generace ve věku 18-24 let (25 procent), na rozdíl od většiny starších lidí nad 45 let, kterých si spoří 74 procent.
"Výzkum potvrdil, že penzijní reformu potřebujeme a že si to většina lidí uvědomuje. Již méně si mnozí z nás uvědomují, jak radikálním a někdy i bolestným zásahem do života bude," uvedl k výzkumu Pavel Doležal, ředitel Zlaté koruny. "Stačí porovnat představy, které dnes lidé o výši svého budoucího důchodu mají, s tím, kolik jsou ochotni si na takový důchod přispět. Většině chybějí informace, jaké změny reforma přinese a na co se mají připravit," dodal.