E-commerce čeká zostření války o talenty

Ekonomika
6. 1. 2021 16:57
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Český e-commerce zažívá v posledních letech obrovský boom. Průběžný růst oboru navíc akcelerovala epidemie koronaviru, kdy řada firem urychlila digitalizaci a přechod na on-line řešení, a zároveň omezení prodejů v kamenných prodejnách přivedlo větší podíl zákazníků do e-shopů. Růst celého odvětví ale více odhalil problémy s nedostatkem kvalitních pracovních sil. Zvláště v případě vyšších manažerských pozic nastává doslova válka o talenty.

Tuzemský e-commerce rostl podle údajů projektu Česká e-commerce v počtu e-shopů o 8 % a v případě odhadovaného ročního obratu o 18 % a do konce roku měl dosáhnout hranice téměř 198,5 miliardy korun. "Česko je e-shopovou velmocí. A právem. Na počet obyvatel se pyšníme nejvyšším počtem e-shopů v Evropě. A vzhledem k tomu, že toto číslo neustále roste, tak jízda ani zdaleka nekončí. Odhaduji, že do dvou let bude v Česku přes 50 000 e-shopů," popisuje situaci Miroslav Uďan ze společnosti Shoptet.

Růst oboru však může zkomplikovat nedostatek kvalifikovaných pracovních sil. O ty stávající pak nastává na trhu doslova rvačka. "Český e-commerce přes svoji relativní 'mladost' již dokázal vygenerovat lídry, kteří stojí v pozadí stabilních, ale i rychle rostoucích značek na českém trhu," vysvětlil Ivar Mesenský ze společnosti Wolf Hunt, která se na externí nábor a hledání talentů v e-commerce specializuje. Podle něj ale firmy potřebné zkušenosti nezískávají snadno a často je personální nedostatky v růstu zbrzdí, protože nejsou schopny je interně řešit. "Po počáteční fázi, ve které silný lídr, většinou zakladatel firmy, dokáže nabudit své okolí, následuje uvědomění, že nadšení nemůže nahradit zkušenost a že je nutné jednotlivé role v týmu rozdělit. V následné růstové fázi se stává, že nároky a cíle firmy rostou rychleji než výkon aktuálního kádru a pak je vhodné přivést někoho zvenčí," dodává s tím, že vzhledem k nedostatku takových lidí je pro menší či střední firmu složité takového odborníka najít, a proto je v tu chvíli pravý čas obrátit se na externí specialisty. Podle něj je nalezení správného člověka do vyššího managementu zpravidla běh na delší trať. "Díky rozvoji digitálních technologií a stále větším digitálním stopám jednotlivce je nyní snazší získat kontakty na vytipovaný talent. Úměrně ale zároveň roste i míra resistence vybraných kandidátů reagovat na přímé oslovení. Ochota pokračovat v jednání je pak na zkušenostech a know-how konkrétního headhuntera," řekl Ivar Mesenský.

V kurzu jsou odborníci na přechod do on-line

Globální pandemická situace v tuto chvíli urychluje přechod mnoha firem do on-line, což mění i požadavky na hledané pracovníky. "Firmy stále častěji usilují o získání manažerů, kteří mají s transformací do on-line prostředí zkušenosti, a pomohou tak zkrátit náskok, který mají velcí hráči. Zkušenosti manažerů v této oblasti můžou v budoucnu rozhodovat o bytí a nebytí společností, které zatím nejsou v e-commerce tak silní," popsal Ivar Mesenský.

Autor: - red -Foto: archiv

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ