Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) hodlá v letošním roce investovat nejméně 1,1 miliardy eur (28,2 miliardy korun) do infrastruktury, energetiky a soukromého sektoru v zemích západního Balkánu. V rozhovoru s agenturou Reuters to uvedl generální tajemník banky Enzo Quattrociocche.
EBRD nyní působí ve 38 zemích a pro Albánii, Bosnu, Severní Makedonii, Kosovo, Černou horu a Srbsko je největším nadnárodním dárcem. V Sarajevu se ve dnech 8. až 9. května uskuteční výroční zasedání a podnikatelské fórum banky, na němž budou představitelé zmíněných šesti zemí jednat o svých ekonomikách a možnostech, jak je propojit.
Jednání v Sarajevu se podle Quattrocioccha soustředí na oblast západního Balkánu, kde jsou potřebné přeshraniční projekty. Quattrociocche uvedl, že EBRD v celém regionu pomáhá při privatizaci firem a financování malých a středně velkých podniků. "Sektor malých a středně velkých podniků je důležitý, je to páteř ekonomiky," dodal.
EBRD se také zaměřuje na energetické projekty, zejména na zelenou energii. V prosinci schválila novou energetickou strategii, která vyloučila uhelné projekty. S výjimkou Albánie státy v regionu používají uhlí k výrobě elektřiny až ze 70 procent.
EBRD byla založena v roce 1991, aby pomáhala bývalým komunistickým zemím střední a východní Evropy a Sovětského svazu při přechodu k tržnímu hospodářství. V České republice již nějaký čas neinvestuje, protože země podle pravidel EBRD dosáhla dostatečného stupně transformace ekonomiky.