Efekt bohatství: nafukuje se největší bublina v historii

Ekonomika
27. 7. 2013 08:30
Šéf Fed Ben Bernanke.
Šéf Fed Ben Bernanke.

Šéfa Fedu Bena Bernankeho vede k nekonečnému pumpování peněz do ekonomiky idea, že rostoucí ceny aktiv vyvolají "efekt bohatství", který pobídne americké domácnosti ke spotřebě, a Amerika tak bude moci konečně dát sbohem Velké recesi.

Tomu, že efekt bohatství plynoucí z rostoucího akciového trhu funguje, věří i dnes předchůdce Bernankeho v čele Fedu Alan Greenspan. "Akciový trh je v otázce ekonomického růstu klíčový. Data naznačují, že ceny akcií nejsou předstihovým indikátorem ekonomické aktivity, ale její hlavní příčinou. Podle statistik lze přičíst šest procent ze změny HDP vývoji tržní hodnoty akcií a nemovitostí."

V analýze od Carrolla a Zhoua z roku 2010, na kterou se Greenspan odkazuje, jde ale o vztah mezi změnami ve spotřebě a bohatství plynoucího z tržní hodnoty nemovitostí. Autoři zjistili, že efekt bohatství spojený s akciovým trhem byl naopak statisticky nevýznamný a ekonomicky zanedbatelný. Kauzalita nefungovala ani v opačném směru. Efekt bohatství z růstu cen bydlení je podle nich silnější než ten akciový, nicméně má tendenci vzhledem k meznímu sklonu ke spotřebě zpomalovat. S dvouletým zpožděním by k jednodolarové změně měl přispívat šesti centy. Proto je podstatný rozdíl v tom, jak spotřebitelé reagují na fluktuace na nemovitostním a akciovém trhu.

Pokračování článku, který vznikl ve spolupráci s Investičním webem, čtěte ZDE.

Autor: - red -Foto: ČTK/AP

Další čtení

ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Chyby v daňovém přiznání? Dají se opravit, ale pozor na termíny a skrytá rizika

Ekonomika
9. 5. 2025

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ