Bruselským byrokratům letos kvůli složité hospodářské situaci klesne kupní síla jejich platů o 1,1 procenta. Není to přitom poprvé. Loni se snížila kupní síla evropských úředníků o 3,6 procenta. Celkem klesla mezi lety 2004 až 2011 o 7,6 procentam, oznámila ve středu Evropská komise. I přes pokles kupní síly si však bruselští úředníci polepší.
Snížení vyplývá z výsledků výpočtu pode vzorce pro výpočet každoroční úpravu platů. Tento vzorec sleduje vzestupný či sestupný vývoj v kupní síle státních zaměstnanců ve skupině osmi členských států - Spojeného království, Německa, Francie, Itálie, Nizozemska, Španělska, Belgie a Lucemburska. Zastoupení zemí v tomto "koši" je výsledkem výběru ze strany členských států v roce 2004. Společně představují 76 procent hrubého domácího produktu Evropské unie. "Jinými slovy, zmíněná metoda promítá politická rozhodnutí, jež činí vlády výše uvedených zemí ve vztahu k platům svých vlastních státních zaměstnanců, do platů zaměstnanců EU," konstatuje Evropská komise.
V letošním roce se ve výsledku přesně odráží složitá hospodářská situace a její velmi rozdílný dopad na státní zaměstnance v členských státech. Výsledek zohledňuje růst platů v Německu, Belgii, Lucembursku, Francii a Spojeném království, ale i snížení platů ve Španělsku a Nizozemsku a zmrazení platů v Itálii. Změna v kupní síle státních zaměstnanců těchto zemí činí dohromady -1,1 procenta. Zcela stejná ztráta kupní síly se tudíž uplatní i na zaměstnance EU, a to bez ohledu na to, kde jsou zaměstnáni a pro jaký orgán či pro jakou agenturu EU pracují.
Nominálně ovšem platy úředníků pracujících přímo v Bruselu porostou. "Inflace v Belgii znamená, že nominální úprava platů pro ty z úředníků EU, kteří pracují v Bruselu, dosáhne 1,7 procenta," uvedla Evropská komise. Jedná se podle ní o zvýšení pod úrovní inflace, jehož výsledkem je ztráta kupní síly o 1,1 procenta. Ve srovnání s výše zmíněnými údaji je zřejmé, že tato nominální úprava je nižší než nominální úprava platů v polovině z členských států zahrnutých do srovnávacího koše, dodala EK.