Evropu čeká perné léto, <span>dluhová krize</span> asi opět udeří

Ekonomika
19. 6. 2010 14:00
Premiéři Velké Británie a Španělska, Cameron a Zapatero.
Premiéři Velké Británie a Španělska, Cameron a Zapatero.

Premiéři Velké Británie a Španělska, Cameron a Zapatero.Vládní dluhy zemí eurozóny se hromadí a zdají se být neudržitelné. Budou se tedy muset dramaticky omezit vládní výdaje. Navíc MMF i ECB tlačí na jednotlivé vlády s úspornými balíčky, což může mít velmi bolestivé vedlejší účinky.

Nejenže tato úsporná opatření způsobí výrazné zpomalení hospodářského růstu, ale mohou také vyvolat podobné protesty, stávky a nepokoje, které byly k vidění v Řecku.

Většina Evropanů je zvyklá na sociální fungování státu. Nechtějí slyšet o snižování sociálních dávek nebo mezd. Pokud pracují ve státní správě, tak už vůbec ne.

Ve většině evropských zemí, které mají problémy se zadlužením, jsou velmi silné odbory, které s úspornými opatřeními nechtějí mít nic společného. A v těchto dnech se už možná mobilizují.

Uvedené země patří mezi ty, kde stávky a nepokoje hrozí nejvíce.

Španělsko

V mnoha ohledech je současná hospodářská situace ve Španělsku ještě horší než v Řecku. Španělská nezaměstnanost přesáhla před nedávnem 20 procent a bez práce je 4,6 milionu lidí. K tomu je ve Španělsku přes jeden a půl milionu neprodaných nemovitostí. Celkový veřejný dluh dosáhl 270 procent HDP.

ČTĚTE TAKÉ: Řecko míří do temnot. Světlo "nabízí" Korejci

Úsporná opatření se ve Španělsku potkala s neuvěřitelným odporem. Vláda bude nucena vyvolat předčasné volby. K tomu dva největší odborové svazy volají po generální stávce.

Španělsko se ocitá ve velmi obtížné situaci. Má dluh, který rozhodně nemůže zvládnout, před sebou úsporná opatření a stále klesající ekonomiku. Nepokoje jsou zde z celé Evropy nejpravděpodobnější.

Francie

Francie připouští, že se dluhová krize dotýká i jí. Francouzští občané však o nějakém úsporném balíčku nechtějí ani slyšet.

Všichni si jistě pamatujeme masivní nepokoje, které postihly Francii před několika lety. Tehdy bylo dokonce navrženo zkrácení pracovního týdne. Francie je zemí stávek a protestů, a je tedy velmi nepravděpodobné, že by se jakékoli ekonomické škrty obešly bez výtržností a nepokojů.

Co přinese léto Itálii, Rumunsku, Velké Británii? Čtěte dál na Investičním webu.

Připraveno ve spolupráci s Investičním webem (investicniweb.cz).

Autor: - red -

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ