Bublina splaskává
Facebook na burze. Terno dekády se nekoná a může být hůř
23.05.2012 07:50 Analýza
Vstup Facebooku na burzu měl být hitem letošního roku. Analytici se předháněli kam až může cena akcií první den vystoupat, na 50,70 dolarů. Akcie si první den připsaly 0,23 dolaru a počátkem tohoto týdne začal křest ohněm. A akcie letí střemhlav dolů a drobní investoři naříkají. Píchl snad někdo špendlíkem do bubliny?
Někteří technologičtí analytici už tvrdí, že vstupem Facebooku na burzu praskla bublina sociálních sítí. Největší úpis technologické firmy v historii, který Facebook ocenil na 104 miliardy dolarů, se po třech dnech obchodování jeví jako investiční propadák. Nyní se akcie Facebooku obchodují za 30,91 dolaru, což je o 18,67 procent méně než při úpisu, kdy stály 38 dolarů. Na terno dekády pěkný sešup za tři dny. A nemusí zůstat jen u toho...
Drobní investoři (na které se dostalo) si teď stěžují (a mají oprávněný dojem), že s nimi banky učástnící se emise mírně vyběhly. Makléři jim cpali, že Facebook je příležitost, jaká se vidí jednou za dekádu. Našli se i tací, kteří na to neváhali vsadit úspory. Jeden manželský pár v USA prodal dům za miliony dolarů, aby mohl nakoupit akcie, dalších mnoho zblblých rodičů-investorů pak naváhalo na nákup akcií použít úspory uložené na studia svých dětí. Stádní efekt a šikovný marketing se zdařil.
Proč Facebook padá
Za vysokým oceněním Facebooku totiž nejsou žádná tvrdá data, jen očekávání a zbožné přání, že se firmě v budoucnu podaří "dojit" peníze z široké masy svých uživatelů. Facebook to ale zatím moc dobře neumí. Cena akcií při úpisu tak byla nadhodnocená, tržní ocenění celé firmy na 104 miliard bylo nereálně vysoké.
Jen pro srovnání, americký Boeing, který kromě letadel vyrábí zbraňové systémy, satelity a mnoho dalších věcí, má tržní ohodnocení 53,7 miliard dolarů. Tedy pouhou polovinu toho, co Facebook, který NIC, opakuji nic, nevyrábí. Jeho obchodní model je založen na obrovské databázi uživatelů (901 milionů), kteří svými osobními údaji a komentáři tuto databázi sami aktivně doplňují. Facebook musí najít cestu, jak z této masy lidí generovat peníze.
Tržby Facebooku činily loni 3,7 miliardy dolarů, zisk z jednoho uživatele tak činil asi 4 dolary. V prvním čtvrtletí se nepatrně snížil, jak sociální síti přibývali noví uživatelé, zejména z Asie a Afriky. Tito lidé ovšem přiliš peněz přes svůj profil neutrácejí, těžiště zisků stále představuje základna v USA. Facebook si pomáhá i reklamou, ovšem u ní je problematické zjistit její účinnost a vyčíslit, kolik nových zákazníků inzerentům přináší. (Kdo z vás kliká na reklamy na kraji stránek?) Největší americká automobilka General Motors už také ohlásila zrušení inzerce na Facebooku za 10 milionů dolarů.
Facebooku v prvním čtvrtletí letošního roku zpomalil nárůst uživatelů oproti poslednímu čtvrtletí roku 2011. Navíc není povolen v Číně, která zažívá postupný boom svých vlastních sociálních sítí, a tedy ztrácí přístup k další miliardě lidí. Facebook, co se týká nových uživatelů, bude pomalu dosahovat svého potenciálu. V dnešní době každý, kdo má počítač či televizi, už musel tento sociální fenomén zaznamenat. A buď už se k síti připojil, nebo ho to prostě nezajímá.
Možná i této problematiky se dotýká zpráva analytika banky Morgan Stanley, který se věnuje internetovým firmám. Ten v době, kdy Facebook předkládal americké Komisi pro cenné papíry (SEC) dokumentaci, zhoršil výhled tržeb sociální sítě. Zpráva se dostala jen k některým investorům přítomným na prezentaci a v USA se možná schyluje ke skandálu.
Někteří analytici se nebojí mluvit o insider tradingu, vzhledem k tomu, že cena akcií byla navýšena z rozmezí 28-35 dolaru na 34-38 dolarů, na čemž vydělaly zejména banky a hlavní akcionáři Facebooku, kteří při IPO prodávali části svých podílů. Pořádnou ostudu si kvůli prodlevám se začátkem obchodování utrhla i technologická burza Nasdaq, kterou za to už jeden investor žaluje u newyorského soudu.
Za necelé tři měsíce Facebook zveřejní výsledky za druhé čtvrtletí. Následné reakce investorů vypoví více o tom, jestli bublina sociálních sítí opravdu splaskává. Facebook je tak spíše dlouhodobou sázkou pro odvážné.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.