Více než čtvrtina mladých Čechů se vůbec nevyzná v podmínkách spotřebitelských úvěrů. Vysoká není ani znalost základních práv týkajících se spotřebitelského úvěru, velmi dobře je zná pouze 17 procent z nich. Nejnižší je přitom povědomí o možnosti odstoupit od úvěrové smlouvy do 14 kalendářních dnů od jejího podpisu. Vyplývá to z průzkumu Evropské komise.
Každý třetí Čech mezi 18 až 35 roky věku přitom již využil spotřebitelský úvěr a přibližně stejné množství o něm do budoucna uvažuje. Nejčastěji se jedná o půjčku na nákup zboží, automobilu (25 procent dotázaných), domácích spotřebičů (19 procent), nebo počítače a jiné elektroniky (17 procent).
O spotřebitelské úvěry mají zájem i Češi těsně za hranicí plnoletosti. Úvěrovou smlouvu již minimálně jednou podepsala více než pětina mladých lidí mezi 18 a 22 lety. Nejčastějším důvodem bylo pořízení počítače či jiné elektroniky, ve 25 procentech případů, a financování studia. I zde se to týkalo čtvrtiny půjček.
"Tato věková kategorie je přitom riziková, ať už z důvodu nedostatečných zkušeností, nestabilní pracovní situace nebo tendence k impulzivním rozhodnutím," říká Daniel Hůle z Člověka v tísni. Jeho slova potvrzují i výsledky studie. Zatímco více než polovina respondentů mezi 18 a 22 lety přiznala, že není příliš informována o svých právech v souvislosti se spotřebitelskými úvěry, u skupiny nad 29 let tato neznalost klesla na 27 procent dotázaných.
"Obliba spotřebitelských úvěrů stoupá, protože dovolují zákazníkům pořídit si zboží či služby bez dlouhého čekání. Je však důležité, aby si spotřebitelé před podpisem smlouvy tento krok důkladně rozmysleli, zvážili možná rizika a vybrali důvěryhodného poskytovatele," uvedl Jiří Pulz, generální tajemník České leasingové a finanční asociace.
Reputace poskytovatele je přitom podle průzkumu až to poslední, podle čeho se spotřebitelé při výběru rozhodují. Nejdůležitější je pro ně výše měsíční splátky, ve 43 procentech případů, nejnižší RPSN, 40 procent, a výše úrokové míry, 37 procent.
Výzkum zároveň odhalil slabiny v celkové informovanosti a obezřetnosti při výběru spotřebitelského úvěru. Ti, kteří zažádali o spotřebitelský úvěr, si většinou vystačili pouze s informacemi přímo od poskytovatele. Tuto odpověď uvedlo 71 procent dotázaných. Poskytovatel však může vědomě či nevědomě žadatele o půjčku klamat. Proto je dobré porovnat jeho slova s podmínkami v jiných finančních ústavech. Pro více než čtvrtinu lidí je ale obtížné porozumět smluvním podmínkám, dodává průzkum.