Negativní dopady hospodářské krize - pokles tržeb, menší počet zakázek či propouštění - budou pokračovat i v příštím roce. První náznaky zlepšení situace či obratu negativního vývoje přijdou nejdříve na konci příštího roku. Informovali o tom dnes zástupci průmyslových svazů.
V letošním roce musely průmysl opustit desítky tisíc lidí, tržby padaly o desítky procent a téměř 90 procent firem využívalo svoji výrobní kapacitu o dost méně, než tomu bylo ve stejném období před rokem.
Podle průzkumu Svazu průmyslu a dopravy má téměř 70 procent firem v posledním čtvrtletí letošního roku méně zakázek loni. Nejčastější vykazovaný propad zakázek byl až 30 procent. Téměř polovina firem avizuje, že méně zakázek bude mít i v prvních měsících v příštím roce. "V příštím roce bude pokračovat pokles zakázek, ale i propouštění," načrtl chmurnou vizi viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.
ČTĚTE TAKÉ: Průmysl brzdí pokles, v říjnu se propadl o 7,3 procenta
Přes 40 procent firem též očekává další pokles tržeb, v některých odvětvích dokonce až o desítky procent. Za následek to bude mít omezení výroby a v třetině firem i propouštění. "V našem odvětví do bude až 5 procent, tedy zhruba 5 tisíc pracovních míst," uvedl Ladislav Novák, ředitel Svazu chemického průmyslu ČR.
Zástupci průmyslových svazů též poukázali na problém vymahatelnosti práva a korupci, velkou slabinu vidí v pokračujícím zhoršování platební morálky či skutečnosti, že v Česku dosud nebylo zavedeno euro. Podle Antonína Šípka se Sdružení automobilového průmyslu na tom, respektive na prudkých výkyvech kurzů, velké podniky ročně ztrácejí stamiliony až miliardy korun.
Foto: Karel Šanda