Okamžik, kdy bude spuštěna penzijní reforma, se blíží. V jejím rámci si lidé budou moci mimo jiné spořit i na takzvané předdůchody, které jim umožní odejít do předčasného důchodu za výhodnějších podmínek než nyní. Musejí mít ovšem naspořenou dostatečnou částku.
Spořit na předdůchody by lidem měli zaměstnavatelé v rámci penzijního připojištění. Lidé ale mohou využít i své vlastní úspory. A právě zde je kámen úrazu. Aby lidé mohli předdůchod čerpat, měli by mít naspořeno minimálně půl milionu korun. To však má jen málokdo. "Potenciálním zájemcům již nyní doporučujeme, aby si zvýšili své příspěvky, a tím měli co nejvyšší uspořenou částku," konstatuje Dagmar Koutská z Penzijního fondu Allianz. Podle údajů ministerstva financí si totiž lidé v rámci penzijního připojištění v prvním čtvrtletí průměrně měsíčně spořili 434 korun.
Do předdůchodu budou lidé moci odejít až pět let před dovršením oficiálního důchodového věku. Vláda tím chce jednak vyřešit problémy lidí v namáhavých profesích, ale i nezaměstnaných, kteří nemohou kvůli vyššímu věku najít práci. Oproti současné předčasné penzi mají předdůchody tu výhodu, že nebudou před oficiálním důchodovým věkem čerpat penzi ze státního systému, takže se jim nebude doživotně krátit. Zdravotní pojištění za "předdůchodce" bude platit stát.
Penzijní fondy přitom se zřízením speciálních produktů pro spoření na předdůchody nepočítají. "Bude možné využít doplňkového penzijního spoření či penzijního připojištění, pokud si jej klient zřídí do 30. listopadu tohoto roku," řekl předseda představenstva penzijního fondu ING Jiří Rusnok. Lidé, kteří budou chtít do předdůchodu odejít, tak budou moci využít svého současného spoření.