Technologická společnost Google v pondělí oznámila, že ve svém vyhledávači obrázků začala speciálním štítkem označovat některé fotografie, u nichž existují pochybnosti o pravosti. Popisek "fact-check" se má objevovat uživatelům z celého světa u obrázků, o nichž se mluví v článcích prověřujících sporné snímky či tvrzení, informoval na svém webu deník The Washington Post.
Nový štítek Google připojuje pod náhledy vybraných fotografií v nabídce výsledků vyhledávání. Při rozkliknutí problematického obrázku uživatel uvidí krátké hodnocení jeho důvěryhodnosti, načež bude moci přejít na webovou stránku s podrobnější analýzou. Google uvedl, že takto označuje pouze obsah, na jehož manipulativní povahu upozorňují "nezávislé a uznávané zdroje".
"Fotky a videa představují ohromný způsob, jak pomoci lidem pochopit dění ve světě. Síla vizuálních médií ale má svá úskalí, obzvláště pokud vyvstanou otázky ohledně původu, autenticity nebo kontextu obrázků," komentoval nové opatření produktový manažer Googlu Harris Cohen.
Firma už roky podobný postup uplatňuje u hlavních výsledků vyhledávání nebo u videí na serveru YouTube, který od roku 2006 vlastní. Na konci loňského roku uvedla, že upozornění na manipulativní obsah její vyhledávač každý den zobrazí u více než 11 milionů výsledků.
"Fact-checking se za poslední tři roky stal běžnou součástí sociálních médií, do určité míry jej uplatňují Facebook, Twitter i Google," shrnuje The Washington Post. Deník dodává, že boj technologických společností proti nepravdám má stále značné rezervy a "často spoléhá na zpravodajská média a další partnery, kteří musí publikovat analýzu dané informace a zajistit, aby si jí firmy všimly".