Kandidát na výkonného ředitele Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn má podle bývalého šéfa americké centrální banky Fed Alana Greenspana dobrou průpravu pro reformy fondu, které se musejí provést. Uvedl to pro francouzský list Le Figaro na otázku, co by pravděpodobnému novému šéfovi MMF Straussovi-Kahnovi vzkázal.
MMF se podle Greespana musí přizpůsobit změněným podmínkám ve světě a Strauss-Kahn je tím, kdo by tento úkol měl zvládnout. Strauss-Kahn je kandidátem Evropské unie a minulý týden jej podpořily i Spojené státy, takže jeho zvolení je již téměř jisté. Hlasy unie a USA totiž představují téměř polovinu všech hlasů. Ke zvolení je přitom nutné získat nadpoloviční většinu.
Soupeřem kandidáta EU je bývalý guvernér České národní banky Josef Tošovský, jehož nominovalo Rusko. Tošovský má po rozhodnutí USA podpořit jeho soupeře už jen teoretickou šanci.
„MMF musí znovu promyslet své poslání. Dominique Strausss-Kahn má dobrou průpravu na to, aby rozuměl tomu typu reforem, které se musejí zavést," prohlásil Greenspan. Tošovského jméno během odpovědi vůbec nepřišlo na přetřes.
Greenspan zároveň uvedl, že problémy v globálním finančním sektoru ještě neodezněly a že na trzích je stále cítit strach. Opět zopakoval své dřívější prohlášení, že poslední otřesy na finančních trzích se podobají krizím v Asii a Rusku z konce devadesátých let."Mám grafy z období 1997-1998. Finanční produkty jsou jiné, ale křivky jsou stejné," upozornil Greenspan.
Turbulence podle něj ještě neskončily. „Strach odeznívá, když se snižuje cenová nejistota, to znamená, když rozdíl mezi prodejní a nákupní cenou cenných papírů klesne a stabilizuje se. V takové fázi ještě nejsme," prohlásil Greenspan. Trhy se dostaly do problémů kvůli nespláceným hypotékám v USA, které prostřednictvím cenných papírů drží banky na celém světě.
Greenspan zároveň komentoval sloučení firem Gaz de France a Suez, čímž má vzniknout „národní šampion" a energetický gigant. „Opravdový národní šampion je společnost, která prosperuje dlouho jako General Motors nebo General Electric. Není to žádná mladá společnost jako Google," uvedl. Podle něj stát na sebe bere ochranou starých společností riziko. Poctivější je podle něj chování Velké Británie než USA a Francie, které dělají ochranářská opatření na pomoc jednotlivým firmám.
Bývalý šéf Fed se už aktivně nevěnuje jazzu. "Jen hraji na piano a varhany." Z hudby dává přednost klasice: Mozartovi, Bachovi a Correlimu. Z jazzových velikánů poslouchá pouze Bennyho Goodmana z roku 1938.
V současnosti Greenspan po celém světě propaguje vydání svých pamětí Věk turbulencí. V čele americké centrální banky stál v letech 1987 až 2005.
Foto: AP