Medveděv: Gazprom na <span>sporu o plyn</span> tratil 1,1 miliardy USD

Ekonomika
14. 1. 2009 13:37
Šéf Gazpromu Alexej Miller.
Šéf Gazpromu Alexej Miller.

Šéf Gazpromu Alexej Miller.Ruský plynárenský koncern Gazprom kvůli krizi okolo dodávek ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy přišel od počátku roku o 1,1 miliardy dolarů (22,4 miliardy Kč). Řekl to dnes ruský prezident Dmitrij Medveděv s tím, že Gazprom by měl ztráty vymáhat po Ukrajině. Před třemi dny přitom vyčíslil ztráty Gazpromu v důsledku sporu s Ukrajinou ruský premiér Vladimir Putin na zhruba 800 milionů dolarů.

"Od 1. ledna Gazprom nedostal 1,1 miliardy dolarů z vývozu plynu do Evropy. Naše země nemůže přicházet o takové peníze," uvedl Medveděv. Zároveň nařídil šéfovi Gazpromu Alexeji Millerovi podrobně sečíst a zdokumentovat ztráty způsobené zablokováním dodávek plynu evropským odběratelům přes Ukrajinu a vymáhat je na viníkovi.

VŠE O SPORU KOLEM RUSKÉHO PLYNU ČTĚTE ZDE

Uložil také Millerovi dále usilovat o obnovení dodávek plynu do Evropy "za podmínek přijatelných pro Ruskou federaci".

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso dnes Rusku a Ukrajině pohrozil soudními žalobami ze strany evropských plynárenských společností, pokud nebudou co nejdříve obnoveny dodávky plynu do EU.

Možnost žaloby proti Ukrajině momentálně zvažuje například srbská státní plynárenská společnost Srbijagas. V pondělí maďarská plynárenská firma Emfesz oznámila, že podala žalobu na ukrajinskou společnost Naftogaz, když byly zcela zastaveny dodávky ruského plynu. Škody se podle ní vyšplhaly na 30 milionů dolarů.

Foto: ČTK

Další čtení

Výrobce Nutelly Ferrero koupí za 3,1 miliardy USD americkou firmu WK Kellogg

Ekonomika
11. 7. 2025

Trump oznámil nová cla pro osm zemí, Evropská unie mezi nimi není

Ekonomika
9. 7. 2025

Generální ředitelka Muskovy sítě X Linda Yaccarinová odstupuje z funkce

Ekonomika
9. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ