Česká diplomacie potvrdila, že americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová přijede v pondělí do Prahy, odletět by měla týž den po poledni. Její program se tvoří, předpokládá se schůzka s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem. Řekl to mluvčí Černínského paláce Vít Kolář. Clintonová se zřejmě sejde také s premiérem Petrem Nečasem. Důvodem návštěvy má být podle serveru IHNED.cz podpora firmy Westinghouse v tendru na rozšíření Jaderné elektrárny Temelín.
Nečas uvedl, že ministři zahraničí bývají běžně přijati i předsedou vlády. "Pokud se návštěva paní ministryně Hillary Clintonové uskuteční a můj pracovní program to umožní, setkám se s ní," sdělil na Nečasovo stanovisko jeho mluvčí Michal Schuster.
Clintonová Česko navštíví po necelém roce, loni v prosinci se se svým manželem Billem, bývalým prezidentem USA, zúčastnila pohřbu Václava Havla. V předchozích letech tu byla též v delegaci amerického prezidenta Baracka Obamy. Schwarzenberg se s ní setkal v USA letos v září.Podle amerického velvyslanectví v ČR je Temelín rovněž jedním z témat jednání vysoké úřednice amerického ministerstva průmyslu Nicole Lambové-Haleové, která je tu nyní na návštěvě. Mluvčí velvyslanectví Paul Oglesby řekl, že s náměstky ministra zahraničí Tomášem Dubem a s náměstkem ministra průmyslu Milanem Hovorkou hovořila mimo jiné o ekonomických výhodách nabídky Westinghousu.
"Americká strana vychází z původního harmonogramu firmy ČEZ, podle kterého by mělo už v nejbližších měsících padnout předběžné rozhodnutí o výsledcích soutěže. Američané zřetelně posilují svoji aktivitu," uvedl pro Hospodářské noviny nejmenovaný český diplomat. Návštěva ČR se údajně začala plánovat na poslední chvíli jako výraz důležitosti, kterou americká administrativa přikládá tendru na rozšíření Temelína.
Náklady na dostavbu temelínské elektrárny se odhadují na 200 až 300 miliard korun. Stavba třetího a čtvrtého bloku má být hotova nejpozději v roce 2025. Vítěz tendru má být vybrán v příštím roce.
Tendr nabral na počátku října nové obrátky, když z něj ČEZ kvůli nesplnění zadávacích podmínek vyloučil francouzskou Arevu. Proti vyřazení se ohradila a nyní záležitost řeší brněnský antimonopolní úřad. Kromě Arevy a Westinghousu se o dostavbu uchází i česko-ruské Konsorcium MIR.1200, které tvoří ruské společnosti Atomstrojexport a Gidropress a česká firma Škoda JS.
Tendr nabral na počátku října nové obrátky, když z něj ČEZ kvůli nesplnění zadávacích podmínek vyloučil francouzskou Arevu. Ta se proti vyřazení ohradila a nyní záležitost řeší brněnský antimonopolní úřad. Kromě Arevy a Westinghousu se o dostavbu uchází i česko-ruské Konsorcium MIR.1200, které tvoří ruské společnosti Atomstrojexport a Gidropress a česká firma Škoda JS.