Nečekaný odchod Cesara Geronziho z postu předsedy představenstva pojišťovny Generali nesouvisí se společným podnikem s PPF Petra Kellnera a investicím v Rusku. Za vším stojí nejspíše intriky a boj o moc uvnitř největší italské pojišťovny. Společný projekt v Rusku by tak neměl být ohrožen, jeho zpochybnění měla být jen záminka.
Podle všeho stojí za nečekaným odchodem Geronziho právě zákulisní boj o moc. Vše odstartoval výrok člena představenstva Vincenta Bolloreho, že partnerství s PPF je nevyvážené a pro Generali nevýhodné, což způsobilo mediální bouři a a společnost se musela bránit proti regulátorům trhu.
"Členové správní rady odhlasovali odchod pana Geronziho," uvedl mluvčí skupiny PPF Alexej Bechtin. Podle italského listu La Republica figurovalo i Kellnerovo jméno mezi těmi, kteří podepsali dopis vyzývající Geronziho k rezignaci. Agentura Reuters uvádí, že na zasedání správní rady se mělo jdnat i o budoucnosti Bolloreho. Ten se však nakonec v pozici udržel.
"PPF věří, že zasedání správní rady znamená začátek takové etapy rozvoje, kdy se pojišťovna Generali plně soustředí na svůj hlavní byznys i na využití četných příležitosti pro zvýšení své ziskovosti. Samozřejmě včetně příležitostí ve střední a východní Evropě i v Rusku, kde naše partnerství s Generali poskytuje zvlášť dobré předpoklady pro úspěch," doplnil Bechtin.
Uvnitř Generali tak šlo především o zákulisní boj mezi managementem reprezentovaným výkonným ředitelem Perissinottim (mimo jiné autorem východní strategie a holdingu s PPF; v médiích se objevily nepravdivé informace, že autorem je Geronzi , pozn. red.) a správní radou. Bollore a Geronzi jsou bývalí spojenci z italské Mediobanky, která je největším akcionářem Generali. Právě v souvislosti s Mediobankou se spekuluje o napojení některých lidí na šedé eminence italské politiky.
Sám Geronzi bývá uváděn jako blízký spojenec Silvia Berlusconiho, píší Financial Times
"Pro celý italský systém je to dobrá zpráva. Vidíme to jako triumf vedení managementu proti politickým hrám a silám, což také odráží reakci burzy na tuto zprávu," tvrdí i analytik Atanasio Pantarrotas z CA Cheuvreux pro Bloomberg. Akcie Generali si v úterý po zveřejnění zprávy připsaly velmi rychle pět procent, když investoři uvítali rozhodnutí, posléze své zisky mírně korigovaly.
Regulátoři nakonec rozhodli, že společný podnik s PPF je bez problémů. Bollore pak prohlásil pro italský list Il Sole 24 Ore: "Pokud Isvap (regulátor pojišťoven) a Consob (burzovní regulátor) jsou spokojeni s odpověďmi Generali o společném podniku, nemám, co bych dodal."
Společný podnik PPF Generali působí ve 14 zemích střední a východní Evropy a Balkánu. Smlouva s Generali končí v roce 2014, a pokud nebude prodloužena, může PPF požadovat prvotní úpis 75 procent akcií holdingu. Dalšími možnostmi jsou pak prodej podílu Generali, která v minulosti svůj zájem už deklarovala nebo třetí straně.