Vývoj na trhu amerických státních dluhopisů ukazuje, že akcie se za pár měsíců prudce propadnou. Ukazuje to vývoj výnosu státních dluhopisů.
V březnu byl výnos u desetiletých amerických státních dluhopisů ve výši 4,01 procenta, přičemž od té doby se propadl o více než 1,2 procentního bodu. Podobný vývoj signalizoval v letech 1990, 2000 a 2007 prudký propad cen akcií za dva měsíce. Uvádí to výzkum stratéga Davida Rosenberga ze společnosti Gluskin Sheff, uvedla CNBC.
"Propad tohoto rozsahu je velmi často předzvěstí začátku medvědího trhu a recese," uvádí Rosenberg. Medvědí trh znamená propad burzy o více než dvacet procent. Podle něj je pro další vývoj na akciových trzích klíčový průběh obchodů s dluhopisy.
Obecné přesvědčení je, že obchodníci s dluhopisy jsou konzervativnější, a nejsou proto tak hnaní "lakotou a strachem". Vývoj cen dluhopisů tak dokáže lépe předvídat budoucnost ekonomiky. "Vývoj dluhopisových výnosů vám dá zásadní obrázek toho, co se děje v ekonomice," dodal pro CNBC Mike Larson, analytik Weiss Research.
Pro další problémy americké a celé světové ekonomiky svědčí ostatně řada hospodářských ukazatelů. Na konci týdne například vzrostly počty Američanů, kteří požádali o podporu v nezaměstnanosti o dva tisíce na 484 tisíc. Jde o nejvyšší úroveň od půlky února, což nepříjemně zaskočilo ekonomy.
"Obnovilo to strach, že ekonomické oživení se změní v dvojité dno," sdělil agentuře Bloomberg investiční manažer Henry Smith ze společnosti Haverford Trust, která spravuje majetek v objemu 6,2 miliardy dolarů. Dvojité dno by znamenalo, že americká ekonomika opět spadne do recese, kterou zažila již v minulém roce.
Vysoká nezaměstnanost přitom znamená, že nelze čekat zvýšenou spotřebu amerických domácností, která je hlavním tahounem americké ekonomiky. Důvěře domácností neprospívá ani stále složitá situace na realitním trhu, který se stále nemůže vzpamatovat z prudkých propadů. "Tímto tempem zabere několik let, než se vrátíme k úrovním zaměstnanosti, které jsme měli před recesí," upozorňuje Larson.
Někteří ekonomové ale upozorňují, že tradeři s dluhopisy jsou jednoduše příliš pesimističtí ohledně dalšího vývoje. "Extrémní pesimismus a strach, který srazil výnosy k historickým minimům, je trochu přehnaný," domnívá se investiční manažer Burt White z LPL Financial. "Možnost dalšího propadu do recese je minimální." Skutečností je, že další propad očekává řada ekonomů včetně bývalého guvernéra americké centrální banky Fed Alana Greenspana.