Inflaci ovlivnila dražší zelenina, zdražování opadne

Ekonomika
11. 6. 2019 15:48
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Květnové zrychlení růstu cen analytiky překvapilo. Nepočítali s tak výrazným růstem cen potravin, hlavně zeleniny. Brambory například meziročně zdražily o 88 procent a pivo kvůli cenám ječmene o 7,2 procenta. Vysoké ceny zemědělských výrobků jsou podle reakcí analytiků ovlivněny špatnou loňskou úrodou způsobenou suchem. Předpokládají, že vlna zdražování v dalších měsících opadne a druhá polovina roku bude klidnější. Očekávají návrat inflace ke dvěma procentům.

Český statistický úřad dnes uvedl, že spotřebitelské ceny v květnu meziročně zrychlily růst na 2,9 procenta z dubnových 2,8 procenta. Ceny potravin byly proti loňskému květnu vyšší o 2,8 procenta. Analytici očekávali zpomalení meziroční inflace na 2,6 procenta.

"Vysoké ceny zemědělských výrobků jsou ovlivněny špatnou úrodou. Ukazuje se, že české zemědělství není dostatečně připraveno na problémy způsobené suchem," zmínil hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. Do obchodů se ale podle něj postupně dostávají rané brambory, které utlumí skokový nárůst v cenách. Podle Patrika Rožumberského z UniCredit Bank je cena brambor nyní už natolik vysoká, že s nástupem raných brambor na trh už nemůže dále stoupnout, jak to bývá obvyklé.

Podle Lukáše Kovandy z Czech Fund jsou brambory nejdražší v historii. Upozornil, že zdražuje i cibule a zelí. Pivovary zdražují pivo kvůli vyšší ceně ječmene, kterou způsobuje loňská celoevropsky slabá úroda, ale také růst cen energií jako následek dražší elektřiny a růstu mezd.

Analytik Petr Dufek z ČSOB upozornil, že dalším faktorem generujícím inflaci byly opět náklady na bydlení. "Nájemným počínaje, vodou a energiemi konče. Zvlášť extrémní je 12,5procentní nárůst cen elektrické energie, který je odrazem vysokých cen silové elektřiny v zahraničí," uvedl. Nájemné podle ČSÚ zdražilo meziročně o 3,3 procenta, vodné a stočné o 2,6 procenta. Jakub Seidler z ING Bank ale připomněl, že ceny bydlení začaly zrychlovat citelněji v druhé polovině minulého roku, srovnávací základna tak bude postupně zpomalovat meziroční růst inflace. Stejně to bude také u pohonných hmot.

Vyšší inflační čísla dnes koruně nepomohla a k euru i dolaru nepatrně slábne. Hodinu před polednem se obchodovala za 25,66 Kč/EUR, a byla tak o čtyři haléře slabší proti pondělnímu závěru. Guvernér České národní banky Jiří Rusnok dnes agentuře Bloomberg řekl, že za vyšší květnovou inflací stojí volatilní (nestálé) ceny potravin a že žádnou změnu trendu v inflačních datech nevidí.

Podle analytika Seidlera je současná dynamika inflace pro ČNB relativně příznivá, protože nepřekročila tříprocentní toleranční pásmo a zároveň by se měla postupně dostávat zpět k cílí dvou procent. "Ačkoli model ČNB může vyhodnotit potřebu dalšího zvyšování sazeb díky skutečnosti, že koruna je a bude ve srovnání s předpokladem ČNB slabší, v současném nejistém globálním prostředí však bude bankovní rada dle našeho názoru preferovat sazby neměnit," uvedl Seidler. Změnu sazeb, od kterých se odvíjí úročení komerčních úvěrů, neočekávají ani někteří další analytici.

Naopak Jana Steckerová z Komerční banky předpokládá, že ČNB ve druhé polovině roku přistoupí ještě k jednomu zvýšení sazeb. Hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč očekává pohyb sazeb směrem vzhůru nejdříve na jaře 2020.

ČNB sazby naposledy zvýšila před měsícem, a to o čtvrt bodu na dvě procenta. Jde o nejvyšší hodnotu za posledních deset let.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/JerzyGorecki

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ