Zájem o kvalitnější potraviny s nálepkou "bio" sílí. Ročně jejich podíl v nákupních koších Čechů naroste téměř o desetinu. Oproti západním zemím jsme ale stále pozadu. Jsou skutečně lepší než "obyčejná" strava, nebo jde o předraženou módu? Odpověď na tuto otázku hledá aktuální vydání časopisu TÝDEN.
Biojablka, biopudinky, bioryby nebo biomáslo. Pro někoho jde o synonyma zdraví a té pravé chuti jídla, pro jiného o luxusní zbytečnost, kterou kupují jen biomatky pro své bioděti. Ať je to jak chce, počet lidí, kteří preferují produkty ekologického zemědělství, v tuzemsku roste.
Podle posledních údajů společnosti Nielsen přesáhly tržby za biopotraviny od loňského června do letošního května 1,5 miliardy korun. To je meziročně o 8,5 procenta více. Za tímto nárůstem stojí zejména stále větší zájem spotřebitelů o původ jídla, které konzumují. "Bio má totiž image kvalitnější produkce, ale je často výrazně dražší než produkce běžná. Vzhledem k tomu, že mají lidé více peněz, jsou ochotni si za ni připlatit," řekl TÝDNU analytik Petr Havel.
Zn.: Bez chemie
Ve srovnání s ostatními státy Evropské unie jsme ale stále "na chvostu". Podíl biopotravin na našem trhu činí necelé jedno procento. To je pouhá desetina toho, co se v této kategorii nakoupí v Dánsku. Dalšími velmocemi jsou v tomto ohledu Lucembursko, Švýcarsko nebo Rakousko. Například biovejce přitom tvoří v řadě států Evropy až pětinu celkového prodeje vajec. V zemích jako Švýcarsko, Rakousko, Švédsko a Německo dosahuje prodej biozeleniny až pětinového podílu.
Co Češi nejčastěji kupují v biokvalitě? Podle průzkumů ji dopřávají hlavně svým dětem. Největší obrat najdeme v kategorii "hotová dětská výživa", kde bioprodukty tvoří až 13 procent z celkových tržeb. Následují kuchyňské oleje a čerstvé mléko.