Irácká vláda se v zásadě dohodla se zástupci iráckého autonomního Kurdistánu na režimu prodeje ropy. O dlouho očekávané dohodě informovala agentura AP, která se odvolává na nejmenované irácké představitele. Kurdové zatím nic nepotvrdili.
Kurdští představitelé podle Iráčanů souhlasili s tím, že centrální vládě poskytnou 250 tisíc barelů ropy denně. Bagdád naopak dá Kurdistánu z federálního rozpočtu peníze na výplatu mezd úředníkům místní správy.
Dohoda, na jejímž uzavření se pracuje dlouhé měsíce, je podle iráckých zdrojů považována za významný pilíř širšího ujednání o vzájemných vztazích mezi centrální vládou a autonomním Kurdistánem na severu Iráku.
Kurdská vláda začala už v roce 2016 postupně až o desítky procent snižovat mzdy státním zaměstnancům. Reagovala na to, že jí Bagdád zkrátil finance a rovněž se vlivem nižších cen ropy snížily příjmy z těžby. Krize mezi Kurdy a Bagdádem nastala, když Kurdové začali sami uzavírat kontrakty a prodávat ropu.
Irák je jedinou zemí, kde mají Kurdové oficiálně uznanou vlastní správu. Před dvěma lety uspořádali v iráckém Kurdistánu referendum o nezávislosti, které se konalo i v několika dalších regionech obývaných Kurdy včetně sporné provincie Kirkúk. Přes 90 procent hlasujících se v něm vyslovilo pro nezávislost. Irácká vláda ale platnost referenda neuznala.