Dlouhé hodiny strávené s kolegy, mnohdy na pár metrech čtverečních, vedou k vytváření bližších vazeb a přátelských vztahů. Rozdíl mezi kamarádem-kolegou a kamarádem mimo práci je ovšem zásadní. Váš kolega má totiž často možnost ovlivnit vaši kariéru, a to v dobrém i ve zlém.
Poradce manažerů Peter Bregman na svém blogu HBR uvádí, že jsou přátelské vazby nejčastější cestou k nové práci. A kamarádské vztahy na pracovišti jsou mnohdy zárukou spokojenosti s prací, a tedy podmínkou dobrého nasazení.
"Když pracujete se svým nejlepším přítelem, máte důležitý předpoklad k úspěchu. Lidé často definují nejlepšího přítele rozporuplně, ovšem podle studie Gallup Organization, která sledovala přes 5 milionů pracovníků nad 35 let, je 56 procent lidí, kteří tvrdí, že pracují s nejlepším přítelem, oddaných práci, produktivních a úspěšných. Úspěšných bez nejlepších přátel v práci je pouze 8 procent," uvádí Bregman.
Ovšem práce s někým blízkým může být i nevýhodou. Především v případě, že se původně dobrý vztah kvůli něčemu pokazí. A proto lze doporučit určitý odstup od pracovních "přátel" jako celku.
Například server Askmen.com radí následující:
1) Vymezte si své hranice. Toto doporučení platí pro každé přátelství, mezi kamarády-kolegy ovšem dvojnásob. Myslete na to například při firemních večírcích, obzvlášť v přítomnosti nadřízených.
2) Problémy řešte hned. Je lepší si věci vyříkat hned, protože v práci se může každá nefungující komunikace promítnout do produktivity. A tu hodnotí váš šéf.
Dále čtěte zde.