Jak <span>zchudnou</span> čeští fotbalisté

Ekonomika
28. 5. 2009 15:33
Současní čeští reprezentanti v kopané.
Současní čeští reprezentanti v kopané.
Současní čeští reprezentanti v kopané.Prohry - a pak pitky, děvky, rvačky. Toť mdlá vizitka současné české fotbalové reprezentace*. Ač si o fotbalistech netřeba činit velkých úsudků v žádné době, nynější průšvihy patrně nejsou jen vyústěním čím dál tím kvalitnějších technologií, jež mají k dispozici jejich bulvární pronásledovatelé. Navíc, vyhrávali-li by, v tomto ohledu tolerantní tuzemská veřejnost by mladické rozptýlení vstřebala lehce jako zasloužené.

Pitkám, děvkám a rvačkám těžko udělají přítrž bafuňáři ze svazu, kteří působí tak, že po schůzích relaxují stejným způsobem - samozřejmě, s ohledem na svůj věk, poněkud diskrétněji. Zbývají pohlaváři z ještě vyšších úrovní.

Ne snad, že by škrobení pánové z FIFA zamýšleli potlačovat přímo pražské rejdy za rajdami, navrhují však taková opatření, která sníží poptávku zahraničních klubů také po českých fotbalistech, což v průměru povede k poklesu jejich příjmů a snad tedy i přebujelého sebevědomí.

Nová studie tří ekonomů z univerzit v Curychu a Magdeburku analyzuje dopad uvalení restrikcí na počet zahraničních fotbalistů, které mohou zaměstnávat jednotlivé kluby. Takovou restrikcí by bylo i pravidlo „6+5", s jehož zavedením FIFA koketuje. To by zaručovalo, že v době výkopu bude za daný klub na trávníku vždy alespoň šestice hráčů, u nichž neexistují žádné právní překážky k reprezentaci země, na jejímž území klub sídlí. Takový Arsenal, který zaměstnává 91,7 procenta zahraničních (neanglických) hráčů, by měl jistě problém. Stejně tak i mnohé jiné kluby - namátkou Inter Milán (85,2), Liverpool (85,2) či Chelsea (74,1).

Zmínění ekonomové dospívají ke třem závěrům. Restrikce by zaprvé zvýšila příjmy domácích fotbalistů v zemích, kde je dnes zaměstnávána přemíra zahraničních konkurentů. Po domácích by prostě vzrostla poptávka. Zadruhé, zisky všech klubů by se zvýšily, jelikož by skončilo nynější přetahování o zahraniční hvězdy a hospodářské výsledky klubů by tak nebyly v takové míře ohlodávány. V jistém smyslu by se zvýšila konkurence, jelikož restrikcemi by byly dotčeny zejména velkokluby, a nikoli chudší kluby, jež si stejně zahraniční hvězdy nemohou dovolit. Restrikce jsou tedy rovnostářským opatřením.

Čeští fotbalisté by byli biti. Spadají totiž většinou do ranku „dobrých-ale-ne-vynikajících" hráčů ze zemí s chabou úrovní domácí ligy, na něž nejspíše by si nechaly zahraniční kluby zajít chuť.

*) A to se jí loni ještě tak věřilo.

Foto: Robert Sedmík

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ