Japonská ekonomika ve třetím čtvrtletí pokračovala čtvrtý kvartál za sebou v růstu, který byl však nejnižší za rok. V celoročním přepočtu se hrubý domácí produkt zvýšil o 0,2 procenta, a prudce tak zpomalil z revidovaných 1,8 procenta v období duben až červen. Na japonskou ekonomiku má negativní dopad americko-čínská obchodní válka, která snížila poptávku po vývozu. Slabší byla také domácí spotřeba. Zpráva, kterou dnes zveřejnila vláda, vyvolává tlak na politiky, aby posílili stimulační opatření a podpořili tak křehké oživení.
Analytici očekávali v průměru zvýšení HDP o 0,8 procenta. Výkon ekonomiky za červenec až září byl nejslabší od loňského třetího čtvrtletí, kdy HDP klesl o dvě procenta.
Soukromá spotřeba se zvýšila o 0,4 procenta a zpomalila z 0,6 procenta v předchozím kvartálu navzdory očekávaným vyšším nákupům před říjnovým zvýšením daní. Podle analytiků bylo hlavním důvodem nepříznivé počasí. Soukromá spotřeba se na výkonu japonské ekonomiky podílí téměř 60 procenty. Světlým bodem ekonomiky byly kapitálové výdaje, které stouply o 0,9 procenta a tempo jejich růstu zrychlilo. Vnější poptávka však snížila HDP o 0,2 procentního bodu.
Vývoz, který byl považován za jeden z hlavních tahounů růstu třetí největší ekonomiky světa, ve srovnání s předchozím čtvrtletím klesl o 0,7 procenta. Důvodem je obchodní napětí mezi USA a Čínou. K tomu se přidává také zhoršení vztahů s Koreou. Ministr hospodářství Jasutoši Nišimura novinářům řekl, že vývoz zůstane slabý kvůli nízké poptávce po automobilech a elektronických součástkách. Negativní vliv na vývoz má také pokles turistů z Jižní Koreje. Vztahy mezi Japonskem a Jižní Koreou se zhoršily koncem loňského roku kvůli diplomatickému sporu o odškodné za nucenou práci Jihokorejců v době okupace země Japonskem.
Nišimura očekává, že ekonomika bude pokračovat v mírném oživení. Analytici však nejsou tak optimističtí a varují, že HDP by mohl v posledních třech měsících roku klesnout. Oživit by pak ekonomika měla na počátku příštího roku, napsaly agentury Kjódó a Reuters.