Kalousek VV nezlomil. DPH se postupně sjednotí na 17,5%

Ekonomika
20. 7. 2011 12:12
Premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek.
Premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek.

Vláda po údajně velmi bouřlivém jednání schválila státní rozpočet pro rok 2012 s deficitem 105 miliard korun. DPH příští rok bude ve dvou sazbách 20 a 14 procent, v dalším roce pak 17,5 procenta. Dopadne to tedy tak, jak je podepsáno v dodatku koaliční smlouvy.

Návrh rozpočtu údajně prošel bez podpory Věcí veřejných. Oba přítomní ministři za nejmenší vládní stranu (Kamil Jankovský a Pavel Dobeš) se při hlasování podle zdrojů ČTK postavili proti, ačkoliv jde o variantu popsanou v nedávno přijatém dodatku ke koaliční smlouvě. 

VV na následné tiskové konferenci oznámily, že s nynější podobou návrhu rozpočtu na rok 2012 nesouhlasí. Chtějí dále jednat s koaličními partnery o prioritách rozpočtu a rozdělení peněz pro jednotlivá ministerstva. Požadují přitom výrazně více peněz pro ministerstvo dopravy.

V květnu, kdy se vládní koalice shodla na nyní potvrzeném zvýšení snížené sazby DPH v příštím roce na 14 procent a následném sjednocení DPH na 17,5 procenta, uvádělo ministerstvo financí, že krok v příštím roce zvýší inflaci o 1,2 procentního bodu a v roce 2013 ji o 0,2 procentního bodu sníží. Nyní jsou sazby DPH 10 a 20 procent. Změny podle propočtů ministerstva financí dopadnou nejvíc na důchodce a nízkopříjmové domácnosti s dětmi, což je moment, který vládní VV kritizují.

Ministerstvo v květnovém materiálu předpokládalo, že státní rozpočet získá na DPH příští rok navíc 21,3 miliardy korun a v roce 2013 to bude 22,5 miliardy korun. Podle původních politických dohod by vyšší výnosy z DPH měly být celé použity na sanaci nákladů spojených s důchodovou reformou.

Vláda tak nakonec nepodpořila druhou z variant, které na dnešní jednání přinesl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Počítal v ní s rychlejším snižováním deficitu, který měl příští rok činit jen 95 miliard, a eliminací dluhu na důchodovém účtu. Podmínkou však bylo sjednocení DPH už v příštím roce na 19 procentech s výjimkou nižší sazby pro knihy, noviny a léky. Tuto "ambicióznější" variantu kromě Kalouska výrazně podporoval i premiér Petr Nečas (ODS). VV však vystupovaly i proti ní s tím, že devatenáctiprocentní DPH nepřipustí.

Kabinetem přijatá varianta základních parametrů rozpočtu se schodkem 105 miliard korun počítá s rozpočtovými škrty například v resortech dopravy či školství, o nichž chtějí VV ještě jednat.

Co zdraží

Zvýšení sazby daně z přidané hodnoty z deseti na 14 procent bude tlačit vzhůru ceny potravin, vodného a stočného, knih, elektřiny, dopravy nebo například lístků do kina. Bude přitom záležet na konkurenci v odvětví, zda se do cen promítne nárůst DPH zcela nebo částečně. U energií a vodného se dá očekávat, že se ceny zvýší o nárůst DPH. Naopak u bytů či dražších potravin jako například čokolády je možné, že ceny vzrostou jen částečně, protože ceny tlačí dolů konkurence a vyšší nabídka na trhu.

Další čtení

Koruna se po čtyřech letech dostala pod 21 Kč/USD, posiluje i k euru

Ekonomika
1. 7. 2025

Státní rozpočet měl v pololetí schodek 152,4 mld. Kč, nejnižší od pandemie

Ekonomika
1. 7. 2025

Zámek v Litomyšli letos zažívá vysoký zájem turistů

Ekonomika
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ