Karel Feix: Zásahy do tarifů připravují stát ročně o 1,5 miliardy

Ekonomika
29. 9. 2013 14:30
Ředitel Kapsch ČR Karel Feix.
Ředitel Kapsch ČR Karel Feix.

Stát si musí vybrat, zda má mít mýtný systém maximální výdělečnost, nebo jestli si přeje posílit jeho regulační prvky. Ředitel společnosti Kapsch ČR Karel Feix pro nové vydání časopisu TÝDEN říká: "Mýtné může buď vybírat peníze, nebo regulovat, tyto dvě funkce jdou proti sobě."

Kolik bude činit letošní výnos z mýta?

Očekáváme, že to bude zhruba 8,2 miliardy korun, to znamená o 200 až 300 milionů korun méně, než tomu bylo v loňském roce. Docházíme pak na křižovatku, kdy my ministerstvu dopravy i ŘSD říkáme, aby se rozhodli, jakou chtějí hrát roli. Zda roli systému, který má mít maximální výdělečnost, nebo jestli si přejí posílit regulační prvky. Mýtné může buď vybírat peníze, nebo regulovat, tyto dvě funkce jdou proti sobě. Zmíněné regulační zásahy do tarifů stát připravují o 1,5 miliardy každý rok.

Kolik peněz už Kapsch České republice na mýtném systému vybral?

Dosavadní celkový výnos byl přes 46 miliard korun. Od toho se musí odečíst provozní náklady, které za posledních šest let činily okolo deseti miliard korun.

Kolik kilometrů silnic a dálnic je v Česku v současné době pokryto vašim mýtným systémem?

Pokryto je něco přes 1300 kilometrů silnic. V tomto množství je vedle silnic rychlostního a dálničního typu zahrnuto zhruba 200 kilometrů silnic první třídy, které dublují nedostavěnou dálniční síť. A jak se rozšiřuje dálniční síť v Česku, rozšiřuje se pokrytí mýtem. V počátcích počítal náš systém s celkovou sítí pokrytí v rozsahu okolo dvou tisíc kilometrů.

Jak se stavíte ke zpoplatnění silnic nižší třídy?

Byl by to světový unikát.

Proč?

Provozní zatížení a tarify, které se dají nastavit, jsou ekonomicky tak nevýhodné, že si neumím představit, že by to mýto bylo ekonomickým přínosem. Nikde ve světě se nikdy o obdobném přístupu neuvažovalo. Převážná většina zemí zpoplatňuje dálniční síť, protože tam se odehrává největší část přepravy. Zpoplatněné silnice první třídy jsou spíš výjimkou a přistupuje se k této praxi především v zemích, kde není dostavěná dálniční síť. To je příklad Polska, kde je velká část silnic první třídy pokryta naším systémem.

* Jak bude vypadat nový tendr na provozování mýta v Česku po roce 2016?

* Jakou technologii může ještě Kapsch "naroubovat" na mýtné brány?

* Jaké jsou největší mýty kolem výběru mýta v České republice?

Odpovědi na tyto a další otázky čtěte v novém vydání časopisu TÝDEN, který vychází v pondělí 30. září.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ