Každá pátá firma v Česku není aktivní

Ekonomika
12. 11. 2019 11:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

V Česku je pětina takzvaných spících firem. V obchodním rejstříků je podle analýzy poradenské společnosti Bisnode zhruba sto tisíc společností, které nevyvíjejí žádné podnikatelské aktivity. Většina neaktivních firem má sídlo v Praze. Spící firmy nejčastěji podnikají v podpůrných činnostech pro podnikání, zprostředkování velkoobchodu, činnosti cestovních agentur a kanceláří a úklidu.

V Česku je aktuálně registrováno 501 500 firem, z toho 475 030 společností s ručením omezených a 26 470 akciových společností. Podle interních odhadů Bisnode žádné podnikatelské aktivity nevyvíjí 99 430 firem, tedy zhruba 20 procent z celkového počtu firem v ČR. "Podle naší metodiky se počet spících firem meziročně snížil o 3483 subjektů, jejich podíl na podnikatelské základně klesl z 21,18 na 19,83 procenta," uvedl analytik Bisnode Milan Petrák. Největší počet neaktivních společností Bisnode eviduje u firem, které byly založeny v roce 2017 a 2018.

Největší podíl spících firem je v Karlovarském kraji (25,99 procenta) a Praze (25,33 procenta). Naopak v Moravskoslezském, Pardubickém, Olomouckém, Královéhradeckém kraji a na Vysočině se podíl neaktivních firem na podnikatelské základně pohybuje kolem 11 procent. Z absolutního pohledu má nejvíc, 55 886 firem, které nevykonávají žádné aktivity, registrované sídlo v Praze.

Jednotlivé obory podnikání se od sebe liší také podílem spících společností. V podpůrných činnostech pro podnikání, zprostředkování nespecializovaného velkoobchodu, činnosti cestovních agentur a kanceláří, úklidových činností či informační činností se podíl neaktivních firem pohybuje kolem 40 procent. Naopak obory inženýrské činnosti, všeobecná ambulantní péče, velkoobchod s obráběcími stroji a ostatními stroji nebo výstavba inženýrských sítí pro elektřinu a telekomunikace se vyznačují minimálním podílem firem, které nevykonávají žádné aktivity.

"Tento stav může být způsoben i tím, že zbavit se firmy vůbec není tak jednoduché, jako pořídit si ji. Poctivá likvidace je totiž drahá, složitá, dlouhá a náročná na profesní odbornost. Odborné firmě zabere i jednoduchá likvidace bezproblémové společnosti zpravidla šest až devět měsíců, u složitějších případů ale nejsou výjimkou i celé roky," řekl Michael Dobrovolný ze společnosti Smart Office & Companies.

Upozornil na to, že i spící firma musí plnit své povinnosti vůči finančnímu, živnostenskému, statistickému úřadu, rejstříkům a evidencím a řadě dalších institucí. Vlastnění či působení v takovéto spící společnosti je navíc rizikem jak pro společníky, tak statutární orgány, ale i jejich případné dědice. Mohou se stát terčem útoku nekalého živlu, který jejich jménem "podniká" a například odebírá zboží, doplnil partner Apogeo Group Tomáš Pacovský.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/ID 1966666

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ