Jen 17 procent Čechů si ke svému hlavnímu zaměstnání přivydělává. Nejčastějšími způsoby přivýdělku jsou úklidové práce, pomoc na stavbě a brigáda v obchodě, tedy činnosti vykonávané formou vedlejšího pracovního poměru.
Častěji si Češi přivydělávají prací pro někoho dalšího jako zaměstnanci, uvádí to více než polovina z těch, kteří si vedlejší příjem zajistili (57 procent). Dvě pětiny lidí pak pracují takříkajíc 'na sebe'. "Češi jsou v podnikání konzervativní. I když velká řada z nich má své koníčky, které se dají zpeněžit, raději zůstávají u svého zaměstnání. Mají přitom možnost prodávat přebytky ze zahrad nebo rukodělné výrobky," komentoval výsledky průzkumu analytik Home Credit Michal Kozub.
Jen o něco více než čtvrtina respondentů, kteří si nějak přivydělávají, by ze svého přivýdělku ráda udělala hlavní zdroj příjmů. Nejčastějším důvodem, proč tak již neučinili, je nedostatek peněz. Ten lidé uvádějí v 39 procentech případů. Je ale překvapivé, že jen v devíti procentech případů lidé uvádějí jako překážku v podnikání složitou administrativu, dodal Kozub.
Mezi profese, ve kterých si Češi rádi přivydělávají, patří vedení účetnictví, prodej vlastních výrobků, opravy počítačů a vývoj programů, ale i doučování jazyků, fotografování nebo pečení. Nejčastěji si přivydělávají mladí lidé. Pokud už Češi chtějí rozjet vlastní podnikání, celou čtvrtinu z nich zastaví strach z neúspěchu.