Každý třetí pracující Čech chce změnit zaměstnání. Už letos

Ekonomika
14. 4. 2015 20:05
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Více než třetina Čechů, konkrétně třicet sedm procent, chce letos změnit zaměstnání. Nejčastějším důvodem je nedostatečné finanční ohodnocení. Vyplývá to z průzkumu personální agentury Grafton Recruitment. Mezi dalšími důvody ke změně zaměstnání jsou nevyhovující vztahy na pracovišti a nekompetentní nadřízení.

"Vysoké procento zájemců o změnu zaměstnání nás nepřekvapilo, protože tak potvrzuje stav na trhu práce. Zatímco v předchozích letech, kdy bylo méně pracovních příležitostí, byli Češi při zvažování změny práce opatrnější, nyní jsou nabídkám otevřenější," uvedla marketingová manažerka Graftonu Jitka Součková.

Zhruba čtvrtina Čechů vyjádřila spokojenost s nynější pracovní pozicí, ve svém současném zaměstnání by chtělo kariérně růst šestnáct procent lidí. Sedm procent dotázaných přemýšlí o zahájení vlastního podnikání nebo plánuje odchod na mateřskou dovolenou.

Pokud jde o rozvoj na současné pracovní pozici, třetina lidí by si ráda doplnila znalosti na odborném školení, zhruba stejný počet plánuje absolvovat jazykový kurz. Šest procent Čechů by chtělo na zahraniční stáž.

Celkem dvanáct procent lidí má v plánu absolvovat rekvalifikační kurz nebo si doplnit vzdělání. "Vesměs jde o kandidáty, kteří zvažují odchod ze zaměstnání a zahájení vlastního podnikání, nebo o rodiče, kteří se vracejí z rodičovské dovolené. K nejčastěji zmiňovaným rekvalifikačním kurzům totiž patřily kurzy z oblasti služeb - manikérky, maséři a podobně," dodala Součková.

Práci v zahraničí si letos chce najít 12 procent dotázaných. Jsou mezi nimi především absolventi vysokých škol, kteří si tak chtějí zlepšit znalost cizího jazyka.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ