Kirijenko: Česku jsme nabídli účast na stavbě jaderné elektrárny v Turecku

Ekonomika
29. 10. 2011 15:00
Generální ředitel korporace Rosatom Sergej Kirijenko.
Generální ředitel korporace Rosatom Sergej Kirijenko.

Česku jsme nabídli, aby se účastnilo projektu výstavby jaderné elektrárny v Turecku, říká v rozhovoru pro TÝDEN Sergej Kirijenko, generální ředitel ruské atomové korporace Rosatom. Ta je jedním z uchazečů na dostavbu jaderné elektrárny Temelín.

Společnosti ČEZ jste nabídli účast na vašich projektech v zahraničí. Jak ta spolupráce bude vypadat a které země přicházejí v úvahu?

Nemůžu uvést všechny projekty, protože je to rovněž interní informace. Mohu uvést spolupráci na lokalitách, kde už rozhodnutí byla zveřejněna. Pro nás je to spíše otázka zásad, abychom spolupracovali s poctivým partnerem. Česko je dobrý partner, s nímž se známe dlouho a můžeme si vzájemně důvěřovat.

Na kterých projektech jste tedy ČEZ nabídli partnerství?

Česku jsme například nabídli, aby se účastnilo projektu výstavby jaderné elektrárny v Turecku. To již mohu říct, protože ten projekt turecká vláda už schválila. Budujeme tam čtyři bloky (severovýchodně od města Adana - pozn. red.), budeme jejich vlastníky, a po dohodě s tureckou vládou máme oprávnění hledat investory. Vždy ale budeme mít jednapadesátiprocentní podíl a devětačtyřicet procent můžeme nabídnout jiným investorům. Už dnes hovoříme o dodávkách zařízení i z Česka, a pokud ČEZ projeví zájem, jsme připraveni mu investici umožnit, abychom vyrobenou elektřinu následně společně prodávali.

Kromě Turecka jste nabídli ČEZ možnost účastnit se i dalších projektů?

Mohu ještě uvést spolupráci na pobaltské elektrárně (v Kaliningradské oblasti - pozn. red). Jednapadesát procent je našich a devětačtyřicet procent opět dáváme k dispozici investorům (společnost ČEZ už o spolupráci na výstavbě vyjednávala v roce 2008, s Rosatomem se ale nedohodla - pozn. red). Buď to může být formou kmenového podílu, to znamená, že může koupit akcie, nebo může koupit dlouhodobě garantovanou cenu energie.

Chcete vědět víc? Čtěte časopis Týden.

* Ovlivní vyšetřování exšéfa společnosti ČEZ Martina Romana tendr na dostavbu Temelína?

* Má ruská státní korporace Rosatom zájem o další akvizice v Česku?

* O čem jednal šéf Rosatomu Sergej Kirijenko s novým šéfem ČEZ Danielem Benešem?

Odpovědi na tyto a další otázky naleznete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 31. října.

 

Sergej Vladilenovič Kirijenko (49)
Generální ředitel ruské státní korporace pro jadernou energii Rosatom, do níž patří více než 250 podniků či výzkumných institucí. Kirijenko se v Česku kromě nového šéfa firmy ČEZ Beneše potkal i s premiérem Petrem Nečasem a ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kocourkem. Ke skupině Rosatom patří například i flotila atomových ledoborců. Rosatom loni utržil zhruba 326 miliard korun a zaměstnává 275 tisíc lidí… Kirijenko, původně stavební inženýr, začínal jako mistr v loděnicích Krasnoje Sormovo. Prošel řadou vedoucích postů v ruských státních společnostech a úřadech. Od dubna do srpna 1998 byl dokonce ruským premiérem. Rosatomu šéfuje od roku 2007. Je ženatý, má tři děti a dva vnuky.

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ