Evropská komise čelí velkému sporu kvůli obvinění, že překročila své pravomoci, když vydala směrnici, která se snaží vytvářet zákon, a nikoli implementovat zákon přijatý spoluzákonodárci EU, Radou a Parlamentem. Irský Nejvyšší soud postoupí Evropskému soudnímu dvoru pokus Komise omezit prodej nahřívaných tabákových výrobků, které dospělým kuřákům nabízejí možnost přejít na bezpečnější alternativu, uvádí The EU Reporter.
Dvě společnosti zabývající se prodejem a marketingem nahřívaných tabákových výrobků v Irsku, PJ Carroll & Company a Nicoventures Trading, podaly žalobu k soudu. Irský stát napadly za zahrnutí směrnice Evropské komise do právního řádu s tím, že Komise překročila pravomoci, které jí byly svěřeny právními předpisy o tabáku přijatými zákonodárnými orgány EU, Radou a Parlamentem.
Nyní je jisté, že dublinský soud postoupí případ Soudnímu dvoru Evropské unie v Lucembursku, přičemž právníci obou stran se nyní musí dohodnout na otázkách, které má Soudní dvůr rozhodnout. Komise bude muset na tyto otázky rovněž odpovědět a vysvětlit, proč se domnívala, že může rozšířit své přenesené pravomoci na výrobky, které byly podle původních právních předpisů vyňaty.
Soudce Cian Ferriter ve svém rozsudku rozhodl, že existují platné argumenty pro prohlášení směrnice Komise za neplatnou. To by vedlo k úplnému zákazu ochucených nahřívaných tabákových výrobků. Žalující společnosti tvrdily, že rozhodnutí Komise o zákazu těchto výrobků bylo neoprávněné.
Soudce tento argument shrnul konstatováním, že Komise ve skutečnosti zakázala "kategorii tabákových výrobků, která je na trhu nová, která v době přijetí směrnice o tabákových výrobcích v roce 2014 neexistovala a která nebyla předmětem samostatných politických a zdravotních posouzení."
Rozhodl, že "je přinejmenším sporné, že se jednalo o politické rozhodnutí, které mohl učinit pouze zákonodárce EU, a nikoli Komise". V důsledku toho předkládá věc Soudnímu dvoru Evropské unie. Žádá rovněž, aby lucemburský soud rozhodl o metodice Komise, neboť ta jednala z důvodu rostoucího prodeje nahřívaných tabákových výrobků, ale nezohlednila menší množství tabáku, které obsahují ve srovnání s cigaretami.
Komise by si měla uvědomit, že stojí na právně pochybné půdě. Při přijímání směrnice v roce 2022 vznesly čtyři členské státy formálně společnou námitku, že směrnice obsahuje "podstatné prvky vyhrazené evropským zákonodárcům". Dodaly, že Komise proto "překračuje hranice delegovaných pravomocí, které jí byly uděleny".
Čtyři státy rovněž varovaly, že "takovéto využívání delegovaných pravomocí Komisí je problematické a vystavuje institucionální rovnováhu zkoušce, což vytváří právní nejistotu a praktické potíže pro všechny zúčastněné strany". Komise byla jasně varována, že dělá něco právně pochybného a pravděpodobně skončí u soudu.
Otázkou nikoli pro soudce, ale pro politiky a občany je, jak se Komise do těchto potíží dostala?
Zdá se, že zde hrály roli přinejmenším dva faktory. Jedním z nich je tendence institucí překračovat své pravomoci a přisvojovat si ještě větší kompetence, než ve skutečnosti mají. Druhý faktor je specifický pro tabákovou politiku, kde má Komise často tendenci řídit se názory Světové zdravotnické organizace, místo aby přišla s řešením, které by bylo vhodné pro evropské občany. V tomto případě sáhla po definici nahřívaných tabákových výrobků WHO, místo aby ji považovala za záležitost členských států EU. Zdroj: Euroreporter.com, SITA.sk