Konec kvót na mléko. Farmáři marně protestovali v Bruselu

Ekonomika
1. 4. 2015 06:14
V Evropské unii končí mléčné  kvóty (ilustrační foto).
V Evropské unii končí mléčné kvóty (ilustrační foto).

V Evropské unii s počátkem dubna skončí po jedenatřiceti letech mléčné kvóty. A s nimi i sankce, které dosud hrozily výrobcům za překročení stanovené míry produkce. Český ministr zemědělství Marian Jurečka ale výraznější skokový výkyvy v cenách mléka v důsledku konce kvót neočekává.

Kvóty byly v unii zavedeny v roce 1984, kdy výroba vysoce převyšovala poptávku. Cílem bylo snížit nadprodukci mléka a mléčných výrobků. Od té doby ovšem reformy společné zemědělské politiky zavedly cílenější způsob podpory například dráž vyrábějících producentů z horských oblastí.

Evropským mlékařům to umožnilo pružněji reagovat na vývoj poptávky na světovém trhu, uvádí nyní Evropská komise. Proti konci kvót v Bruselu protestovali belgičtí farmáři.

Krávy v kravíně.EU přes kvóty v posledních pěti letech svůj vývoz mléka a mléčných výrobků posilovala: objemem exportu vyjádřeno o 45 procent, v hodnotě dokonce o 95 procent. Vyhlídky jsou podle komise slibné, především pro výrobky s přidanou hodnotou, třeba sýry, i přes trvající ruské embargo na dovoz z unie. Například právě produkce sýrů se mezi roky 2003 a 2013 v unii zvýšila o 26 procent a objem exportu stejné komodity vzrostl o 69 procent.

"Celá generace producentů mléka se bude muset přizpůsobit kompletně novým podmínkám a docela určitě i čelit zvratům ve vývoji na trhu," upozornil nedávno eurokomisař pro zemědělství Phil Hogan. Zrušení kvót by podle expertů mohlo vést k vyšší produkci a následnému tlaku na ceny.

Výraznější změny v ceně mléka se ale neočekávají (ilustrační foto).Konec kvót by ale na českém trhu neměl znamenat dramatickou situaci, míní ministr Jurečka. "Cena mléka by mohla zůstat stabilní," řekl. Vývoj na trhu je podle něj v posledních šesti či sedmi měsících v zásadě konzistentní. 

Ministerstvo zemědělství navíc plánuje větší pomoc producentům. "Investujeme do propagace exportu, zároveň navýšíme fond produkční podpory na 1,38 miliardy korun. Z 2750 korun na dojnici na 3500 korun," vysvětlil ministr v prohlášení.

Pro polské mlékárenství ale bude 1. duben znamenat začátek změn a restrukturalizace, řekl polský ministr zemědělství Marek Sawicki. Malé firmy se podle něj budou muset rychle přizpůsobit především potřebám místního trhu, nebo se spojit s producenty většími.

Podle statistik je mléko vyráběno ve všech zemích EU celkem na asi 650 tisícech farmách. V unii existuje také okolo 5400 zpracovatelských společností, které dávají práci přibližně 300 tisícům lidem.

Autor: ČTK Foto: ČTK , ČTK/AP , Veis David

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ