Nejkonkurenceschopnější ekonomikou světa zůstalo letos Švýcarsko, dříve první Spojené státy si opět pohoršily. Z druhého místa je sesadilo Švédsko a před USA se v pořadí dostal i Singapur. Česko kleslo z loňského 31. místa na 36. pozici a Slovensko se propadlo o 13 míst až na 60. příčku. Ukázala to zpráva o globální konkurenceschopnosti, kterou zveřejnilo Světové ekonomické fórum.
Hodnocení Česka konstatuje, že i přes dopady ekonomické recese zůstává spolu s Estonskem nejlépe hodnocenou zemí střední a východní Evropy. Obě země se opírají o výtečné školství, efektivní a rozvinuté trhy zboží, práce i finančních služeb a také o technologickou zdatnost.
Slabinou české schopnosti konkurovat zůstává oblast institucí, kde je země hodnocena až na 72. místě. Z toho podle hodnocení velmi špatně dopadají zejména ukazatele důvěry veřejnosti v politiky, zátěže vládních regulací, míry klientelismu a transparentnosti vládních rozhodnutí.
|
V případě Spojených států je za snížením jejich konkurenční schopnosti zejména rostoucí makroekonomická nerovnováha s prudce narůstající zadlužeností. K tomu přispívá oslabení veřejných i soukromých institucí a obavy o stav finančních trhů. Podle odborníků mají američtí podnikatelé méně důvěry v politické vedení a ve schopnost vlády prezidenta Baracka Obamy udržovat náležité vztahy se soukromým sektorem.
Hodnocení ekonomik světa |
Zpráva o globální konkurenceschopnosti hodnotí na základě statistik a průzkumu mezi manažery schopnost zemí zabezpečit vysokou úroveň prosperity pro své občany. Sleduje fungování veřejných institucí, hospodářskou politiku a další faktory, které podmiňují udržitelný hospodářský růst ve střednědobém období. Počet hodnocených zemí se letos zvýšil o šest z loňských 133. |