Kvůli omezení dodávek ropa opět podraži

Ekonomika
13. 3. 2019 06:15
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Ceny ropy dnes pokračují v růstu, k němuž přispívají signály dalšího omezení dodávek na trh po zprávách ze Saúdské Arábie a z Venezuely. Kolem 17.00 SEČ cena severomořské ropy Brent přidávala 0,4 procenta na 66,87 dolaru za barel, americká lehká ropa WTI pak byla dražší o 0,9 procenta a prodávala se za 57,28 dolaru za barel. Od začátku roku již ceny stouply zhruba o čtvrtinu.

Saúdská Arábie s cílem omezit nadměrné dodávky ropy na trh a podpořit ceny hodlá příští měsíc snížit vývoz ropy pod sedm milionů barelů denně. Těžba ropy by měla zůstat pod deseti miliony barelů denně. V rámci dohody o těžbě kartelu OPEC a jeho spojenců se země zavázala, že bude těžit nejvíce 10,31 milionu barelů ropy denně.

Výpadek elektřiny pak omezil vývoz ropy z Venezuely. Státní ropná společnost PDVSA podle zdrojů agentury Reuters od výpadku elektřiny minulý týden ve čtvrtek nebyla schopna obnovit vývoz z hlavního přístavu.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Hasan Jamali

Další čtení

RegioJet pořídí od Škoda Group hybridní vlaky za devět miliard korun

Ekonomika
16. 9. 2025
ilustrační foto

Roboti nás už nahrazují všude. Jsou neúnavní a levní, firmám se vyplatí

Ekonomika
16. 9. 2025

Vydavatel časopisů Rolling Stone a dalších žaluje Google za souhrny od AI

Ekonomika
15. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ