Legendární investor Jim Rogers: <span>Zrušte Fed!</span>

Ekonomika
12. 3. 2008 11:12
Šéf Fed Ben Bernanke by měl rezignovat, tvrdí Jim Rogers.
Šéf Fed Ben Bernanke by měl rezignovat, tvrdí Jim Rogers.

Šéf Fed Ben Bernanke by měl rezignovat, tvrdí Jim Rogers.Legendární investor Jim Rogers prohlásil, že šéf americké centrální banky Fed Ben Bernanke by měl rezignovat a centrální banka by se měla zrušit, aby se zastavil pád dolaru a zrychlilo oživení ekonomiky. Uvedl to pro CNBC Europe.

Rogers to uvedl na otázku, co by dělal na místě Bernanka. "Zrušil bych Fed a rezignoval bych." Tím by podle něj došlo k tomu, že by se přestaly tisknout peníze. "Neměli bychom inflaci a neměli bychom kolabující dolar."

Rogers, který společně s Georgem Sorosem zničil britskou libru na začátku 90. let a předpověděl růstový trend na komoditních trzích, zároveň kritizoval krok americké centrální banky, která hodlá napumpovat 200 miliard dolarů do finančního systému.

Rogers připomněl, že v 70. letech Fed rovněž tiskl peníze, aby se vyhnul recesi. Výsledkem však bylo povzbuzení inflace a následně brutální růst úrokových sazeb. "Žádná země neuspěla tím, že znehodnotila svou měnu," dodal s tím, že to přesně Bernanke dělá s cílem oživit americkou ekonomiku. "Nikdy to nefunguje v dlouhodobém ani střednědobém horizontu," zdůraznil Rogers.

Legendárnímu investorovi zároveň vadí, že Fed jako zástavu přijme rizikové cenné papíry kryté hypotékami. Místo rizikových papírů pak bankám půjčí bezrizikové státní pokladniční poukázky. "Co chce Bernanke dělat? Nasednout do své helikoptéry a letět kolem světa a přebírat riziko? To je absurdní," diví se Rogers.

Podle něj je recese dobrým způsobem, jak vyčistit ekonomiku. Pokus zabránit recesi bude stát více a bude mít horší dopady než samotná recese.

Socialismus pro bohaté 

Žádným zlem by podle něj nebyl ani bankrot nějaké investiční banky. "Investiční banky směřují do bankrotu od začátku svého vzniku. Jestliže lidé udělají chyby a jestliže vy pak očistíte každou investiční banku, která se dostane do potíží, pak to není kapitalismus, ale socialismus pro bohaté," tvrdí Rogers.

Podle jeho názoru je nejslabší finanční institucí Fannie Mae, která od bank odkupuje hypoteční úvěry. "Ale problémy mají všichni," konstatuje Rogers. Spekuluje proto stále proti všem investičním bankám a kupuje zemědělské komodity jako bavlna, pšenice, káva, cukr a pak čínskou a japonskou měnu.

Foto: AP

Další čtení

Promet na valné hromadě Tatry odmítl navýšení kapitálu pro miliardové investice

Ekonomika
18. 7. 2025

Český státní dluh v pololetí vzrostl o 139 miliard. Teď je na 3,5 bilionu

Ekonomika
18. 7. 2025

Obchod mezi Čínou a Severní Koreou v pololetí vzrostl o 30 procent

Ekonomika
18. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ