Loňský rok přinesl skokový nárůst počtu zahraničních cest Čechů. Tento trend bude pokračovat i letos. Turisté navíc ve všech oblíbených destinacích ušetří. Nejvíce si polepšíme v Tunisku, Egyptě a Turecku. Levnějšími se pro nás stávají i Chorvatsko a Slovensko.
Češi na zahraničních cestách trhají desetileté rekordy. Na dovolenou mimo republiku loni vyrazilo celkem 4,93 milionu z nás. To je meziročně o 15 procent více. "S rychle klesající nezaměstnaností a zvyšováním mezd roste i chuť Čechů cestovat. Loni navíc celkovému trendu pomohl i konec intervencí ČNB vůči české koruně. Posílení koruny zvedlo její kupní sílu, za stejné peníze si můžeme v zahraniční dovolit utrácet více," vysvětluje Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank. A to i přesto, že koruna v posledních dnech mírně oslabuje.
Levnější nákupy
V pěti z jedenácti zemí, kam Češi nejčastěji cestují, nakoupíte za českou tisícovku více než doma - konkrétně v Bulharsku, Turecku, Maďarsku, Chorvatsku a Slovensku. Nejvíce zboží či služeb lze pořídit stejně jako v roce 2016 v Bulharsku, kde má česká tisícikoruna reálnou hodnotu v přepočtu 1466 korun. "Přes solidní růst kupní síly české koruny v uplynulém roce vyjdou zahraniční nákupy stále v průměru o šest procent dráž než v tuzemsku. Ve srovnání s loňskem je ale rozdíl v cenách zhruba poloviční. Dobrou zprávou je, že z jedenácti nejnavštěvovanějších zemí se počet těch, vůči nimž Česko cenově zaostává, zúžil o dvě, na celkových šest," vysvětluje Sobíšek. Vůbec nejméně si pak za stejnou částku nakoupíme ve Francii, kde má hodnotu pouhých 660 korun. Jen o málo lépe jsme na tom v Rakousku, kde je kupní síla naší tisícovky jen 670 korun.
Pro některé rodiny jsou prázdniny v cizině stále drahé. Pozitivní zprávou proto je, že velká část oblíbených destinací bude pro nás oproti loňsku levnější. "Zahraniční dovolená nám letos zlevní ve všech jedenácti zemích, které jsme analyzovali," doplnil Sobíšek. V průměru jde o 7,4 procenta. A další snížení cen může přinést očekávané posilování koruny.