Lidé pod vlivem rostoucí inflace omezují nákupy, situace se zhorší

Ekonomika
5. 4. 2022 13:04
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Maloobchodní tržby v únoru podle oslovených analytiků meziměsíčně stagnovaly. Lidé podle nich postupně omezují především pod vlivem rostoucí inflace nákupy a tento trend bude sílit. Negativní vliv na spotřebitelskou poptávku mají také vysoké ceny elektřiny a plynu, pohonných hmot a dále růst úrokových sazeb České národní banky, které zdražují úvěry.

Tržby v maloobchodě podle v úterý zveřejněných dat Českého statistického úřadu v únoru zpomalily meziroční růst na 4,6 procenta z lednových revidovaných 9,4 procenta. V meziročním srovnání mohou výsledky maloobchodu působit příznivě, ale je třeba si uvědomit, že loni byla většina obchodů kvůli zamezení šíření koronavirové nákazy uzavřená, upozornili ekonomové.

Výsledky jednotlivých obchodníků se podle hlavního ekonoma Banky Creditas Petra Dufka liší. "Zatímco prodejcům IT techniky se dlouhodobě daří, u obchodů s oblečením a obuví je situace podstatně horší, protože prodávají reálně o 18,5 procenta méně zboží než v roce 2019. Na druhou stranu ovšem výrazně vzrostly ceny jejich zboží, a to i ve srovnání s ostatními zeměmi EU," řekl.

Právě prodejci oděvů a obuvi přitom v únoru zaznamenali nejvyšší nárůst tržeb, a to o 119,3 procenta proti druhému měsíci loňského roku. Nejsou horší ale jen ve srovnání s únorem 2019, jak uvedl Dufek, ale nižší jsou i proti druhému měsíci roku 2020, a to o 15,4 procenta doplnil Filip Pastucha ze společnosti Deloitte. Z nízké srovnávací základny podle něj těžily i prodeje ve stáncích a na trzích, které si meziročně polepšily o 57 procent nebo prodeje výrobků pro kulturu a rekreaci, kde tržby vzrostly o zhruba 35 procent.

Rostoucí spotřebitelské ceny mají svůj vrchol podle analytika Raiffeisenbank Davida Vagenknechta teprve před sebou. "Cenové tlaky spojené s válkou na Ukrajině budou nákladového charakteru a projeví se především ve zdražení energií a potravin. To znamená, že se domácnostem zmenší prostor pro útraty za zbytné zboží či služby," řekl.

Ekonom Štěpán Křeček z BH Securities uvedl, že lidé, kteří budou nakupovat stále stejné produkty, za ně zaplatí více peněz. Inflace bude podle něj natolik vysoká, že nominální tržby mohou narůstat, i když lidé mírně svou spotřebu omezí.

Autor: ČTK Foto: , deposithphotos/gyn9037

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ