Likérka Drak zavede zpětné ventily na nádoby. Ty by měly zabránit případnému doplňování nekvalitním alkoholem. Tekutina totiž z lahví poteče ven, dovnitř to však bez poškození ventilu už nebude možné. Jednatel likérky Drak Pavel Čaniga a předseda Sdružení výrobců lihovin Pavel Kučera zároveň přišli s kroky, které by mohly dopomoci ke zrušení prohibice.
Zákaz prodeje lihovin s obsahem vyšším než 20 procent alkoholu platí v Česku od pátečního večera. "Denně přicházíme o miliony korun," upozornil Kučera. Sám si myslí, že částečná prohibice je z krátkodobého hlediska dobrou věcí, z dlouhodobého hlediska se však zákazem nic neřeší, naopak. "Je to jen živná půda pro černý trh," říká.
Řešením jsou automaty
Jedním z řešení celkové situace by podle něj mělo být zrušení výjimek ze zákona o lihu neboli denaturace lihu pro nepotravinářské účely. O ten se totiž už pak nezajímá Celní správa a stává se levnou ingrediencí pro nelegální výrobu alkoholu. Dalším je úprava požívání metanolu. Ten byl před rokem 1999 zapsán v takzvané "jedové knize" a jeho prodej byl kontrolován. Dnes už je pouze na seznamu toxických látek.
Likérka Drak kromě plánovaných zpětných ventilů plánuje ještě zřízení automatů na alkohol. "Je to nejbezpečnější způsob prodeje. Lihoviny jdou přímo od výrobce do automatu. Není tu žádná třetí osoba, která by mohla znamenat riziko," říká Pavel Čaniga. Samotné ventily totiž zatím hodlá umístit pouze na obaly nad 1,5 litru.
Chtějí náhradu škod
Čaniga rovněž zdůraznil, že podle výsledků Státní potravinářské a zemědělské inspekce byly lihoviny z Likérky Drak nezávadné. Přesto je budoucnost likérky nejasná. Zatím pokračuje pouze ve výrobě pro Slovenskou republiku. Ta tvořila již před začátkem metanolové kauzy 65 procent produkce. "Co se týká Česka, budeme vyčkávat, jak se situace vyvine. Teď neplánuji, že bych likérku zavřel a odjel na dovolenou," tvrdí Čaniga. Zdůraznil také, že mediální spojování s nebezpečným alkoholem poškodilo důvěryhodnost a dobré jméno firmy. Prozatímní finanční ztráty odhaduje v řádech milionů korun. "Budeme určitě požadovat náhradu škod, ale to nechám na právnících," uzavřel Čaniga.
Likérka Drak vznikla v roce 2002 a do nynější kauzy byla v Česku desátým a na Slovensku čtvrtým největším výrobcem lihovin.